Bağdat Caddesi’nde Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet Bayramı, her yıl olduğu gibi bu sene de Kadıköy Bağdat Caddesi’nde düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü ile taçlandı. Suadiye Işıklar’da onbinlerce kişinin katılımıyla başlayan ve Caddebostan’da kalabalığın bir hayli artmasıyla Selamiçeşme’de “Yaşasın Cumhuriyet” sloganlarıyla sona eren yürüyüş, canlı yayın araçları ile takip edilerek dünyanın her yerinde internet ve televizyondan eşzamanlı olarak izlendi.

Tüm haftaya yayılan etkinliklerle Kadıköy’de Cumhuriyet coşkusu sokaklara taşarken, bu yıl 24. kez ve en yüksek katılımla gerçekleştirilen geleneksel Cumhuriyet Yürüyüşü’nde onbinler; ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve meşaleler ile 29 Ekim Pazar akşamı Bağdat Caddesi’nde buluştu. CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi, Onursal Adıgüzel, Barış Yarkadaş, CHP Parti Meclis Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin’in de katılım gösterdiği yürüyüşte, çalınan marş ve şarkılarla bayram sevinci doyasıya yaşandı.

Bağdat Caddesi'nde Cumhuriyet coşkusu

TÜRKİYE’NİN CUMHURİYET’E OLAN İNANCI KANITLANDI…

Yürüyüş sonunda konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cumhuriyet Bayramı’nın Kadıköy’de her geçen yıl daha büyük coşkuyla kutlandığını belirterek; “Cumhuriyet, Kadıköylülerin hep gündeminde. Kadıköylüler, Cumhuriyet’in sürekli değişim olduğunu, eşitlik demek olduğunu, barış ve laiklik olduğunu, adalet olduğunu biliyor. Bu akşam burada toplanan onbinler sadece Kadıköy’ün değil, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin Cumhuriyet’e olan inancıdır” dedi.

CUMHURİYET’İN KÖKLERİ GÜÇLÜDÜR!

Cumhuriyet’in zor şartlarda kurulduğunun altını çizen Nuhoğlu, ülkenin sıkıntılı günler geçirdiğini ifade ederek; “Gazeteciler içerde, düşünce özgürlüğü tehlikede. İnsanlar düşüncelerini açıklayamayacak duruma geldiler. Üniversitelerde akademisyenler gözaltına alınıyor, işten atılıyor. Olağanüstü hal koşullarında yaşıyoruz. Tüm bu zor ve sıkıntılı günlere rağmen herkes bilmeli ki, Cumhuriyet’in kökleri çok güçlüdür. Bizim Cumhuriyetimiz büyük bir yürüyüştür. Daha iyiyi, daha güzeli, daha doğruyu arayan bir yürüyüştür. Bu güzel ülkenin güzel insanlarını, hak ettikleri yaşama kavuşturmak için yapılan bir yürüyüştür. Biz Cumhuriyet ile büyüdük. Biz Cumhuriyet ile yürüdük. Bu yürüyüşü durduram ayacaklar!” şeklinde konuştu.

 

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı