Bağdat Caddesi’ne ikinci metro geliyor!

Bağdat Caddesi’nin marka değerine değer katacak ve ulaşımda yeni bir sayfa açacak Göztepe Metrosu’nun ihalesi sonuçlandı. Denizden megakentin iç kesimlerine dikey hatta konforlu ulaşım sağlayacak proje için yaklaşık 2,5 milyar TL’lik yatırım hayata geçiriliyor.

Mevcut gelişme ile birlikte Göztepe’de çok ciddi gayrimenkul değeri artışı beklenirken, proje Bostancı-Dudullu’nun ardından Bağdat Caddesi’nin ikinci metrosu olacak. Aynı zamanda Kadıköy Life Dergisi’nin önerisiyle kapağına taşıdığı tramvay projesinin de Kadıköy’den Bostancı’ya kadar kadarki hat için gündeme alınması ve ilerleyen yıllarda hayata geçirilmesi halinde Bağdat Caddesi, tam anlamıyla raylı sistemler ile ulaşımda çağ atlayacak.

DEV BÜTÇE… 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen projede “Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri” yapım çalışması ihalesini, Gülermak Ağır Sanayi – Nurol İnşaat ortak girişimi kazandı. Firmanın 2.469.924.400 TL teklif sunduğu, İBB verilerine yansıdı. Gözler, ilk kazmanın vurulacağı temel atma çalışmalarına çevrildi.

Bağdat Caddesi

BAĞDAT CADDESİ’NİN TAMAMI ÇAĞDAŞ İMKANLARA KAVUŞMALI…

Bağdat Caddesi’nden farklı ilçelere gitmek için Söğütlüçeşme, Ayrılık Çeşmesi, Kadıköy Rıhtım ve Bostancı Rıhtım gibi aktarma noktalarına transfer amacıyla başta sarı dolmuşlar olmak üzere taksi ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullananlar için metrolar, önemli bir avanta sağlayacak. Cadde, inşaatlarının tamamlanması ile birlikte önümüzdeki yıllarda denize dikey hatta iki metroya sahip olacak.

KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NİN TRAMVAY KAPAĞI GÜNDEMİNİ KORUYOR…

Bağdat Caddesi’nde Bostancı’dan Kızıltoprak’a kadar yaklaşık 6 kilometrelik denize paralel hatta da raylı taşıma gereksinimi artıyor. Kadıköy’den Bostancı’ya kadar Bağdat Caddesi’nde açık hava (düz ayak) alışveriş mağazacılığı yapılması nedeniyle de,  “dört teker” ilkel taşımacılığın azaltılarak tramvayın getirilmesi önerisini Kadıköy Life Dergisi kapağına taşımış, proje tavsiyesi büyük beğeni toplamıştı. Önümüzdeki süreçte iki metro hattına entegre olacak yaklaşık 6 kilometrelik hatta bir tramvay projesinin hayata geçirilmesi halinde, Bağdat Caddesi’nde yeni bir sayfa açılabileceği öngörülüyor. Günümüzde sürekli “yolcu kazanma kaygısı” ile dakikalarca şeritleri işgal eden ve ulaşımı engelleyen, konfor da sağlayamayan, yoğunluk oluşturan sarı dolmuşlar, sık sık tartışma konusu haline dönüşüyor. İstanbul’un artan nüfusu ve modern çağın gerekleri ise, modern raylı sistemleri daha fazla zorunlu hale getiriyor.

KAOS NEREYE KADAR?

İnşaat çalışmaları nedeniyle hafriyat kamyonları ve ağır iş makineleri de trafik kaosunun tuzu biberi olurken; mevcut kargaşa “Nereye kadar dört teker ile devam edebileceğiz? Modern ulaşım, Bağdat Caddesi’nin de hakkı” dedirtiyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı