“Bağdat Caddesi markası yaratmalıyız…”

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği’nin (TUROB) aktif üyelerinden Murat Yumak, Anadolu Yakası’nın Kongre ve Fuar Merkezi’ne ihtiyacı olduğunu söyledi. Aynı zamanda TUROB Fuarlar Komitesi Üyesi de olan Yumak, son 10 yılda nüfus yapısının 4 milyondan 7 milyona yaklaştığına değinerek; “Bölge artık başlı başına bir merkez olma yolundadır ve acilen turizmdeki geleceği belirlenmelidir” dedi.

Bunu sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Yerel Yönetimler, STK’lar ve konuyla ilgili tüm paydaşların bir araya gelerek Anadolu Yakası’nın geleceği için çalıştaylar düzenlemesi gerektiğinin altını çizen Murat Yumak; “Bu çalıştaylardan çıkacak sonuçlara göre, İstanbul’un Asya Yakası’nın turizmdeki geleceği belirlenebilir” ifadesini kullandı.

BAĞDAT CADDESİ MARKASI…

Anadolu Yakası’nı cazibe merkezi yapacak olan unsurlardan birinin de Bağdat Caddesi olduğuna değinen Yumak; “Alışveriş cenneti olan ve dünyanın en lüks 10 caddesi arasında yer alan İstanbul’un mücevheri Bağdat Caddesi’nin, birçok ülkedeki benzerleri gibi ‘Outlet’ ve ‘AVM’ mantığıyla planlanarak tanıtılması gerekir. Dünyanın en önemli markalarının görkemli mağazaları ile yer aldığı, Türk ürünlerinin gururla sergilendiği, adeta açık bir fuar görünümündeki Cadde’de her hafta yapılacak alışveriş, konser, gösteriler ve kültürel etkinlikler, İstanbul’un dünyaya modern yüzü olarak sunulabilir. Böylece 24 saat yaşayan canlı bir cadde haline gelebilir” şeklinde konuştu.

“KONGRE VE FUAR MERKEZİ YAPILMALIDIR”…

Anadolu Yakası’na yapılan Ataşehir Finans Merkezi, Viaport Outlet, ViaSea, Water Garden gibi Disneyland benzeri eğlence ve alışveriş merkezlerinin çekim gücünün, bölgenin tamamına faydalı olabilmesi için farklı etkinliklere ihtiyaç olduğunu söyleyen Murat Yumak, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un Asya Yakası’nın acilen Kongre ve Fuar Merkezi’ne ihtiyacı vardır. Maltepe’de E-5 ile TEM otoyolu arasındaki bölgede kurulması planlanan M’EXPO Maltepe adlı projeye destek verilmelidir. Böyle bir merkezin konaklama tesislerine, havalimanına ve turizmin diğer paydaşlarına olduğu kadar bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkısı büyük olacaktır.”

DÜNYANIN GÖZÜ SABİHE GÖKÇEN HAVALİMANI’NDA”…

Murat Yumak, İstanbul’un Asya Yakası’nda bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın giderek dünyanın gözdesi olmaya başladığını ve yabancı havayollarının uçuş planlarına burayı aldıklarını belirterek; “Birçok havayolu sefer koymak için ikinci pistin açılmasını bekliyor. Son olarak Emirates’in Dubai-İstanbul hattına her gün sefer koyması, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin Asya Yakası’na önem verdiğini gösteriyor” tespitinde bulundu.

“FORMULA PİSTİ AÇILMALI”…

İstanbul’un dünyaya tanıtılmasında en önemli yatırım olan Formula Pisti’nin açılması gerektiğini belirten Yumak, sözlerini şöyle tamamladı: “İhmal edilen Formula 1 pistinin yeniden hayata geçirilmesi gerekiyor. Bölge turizminin yeniden canlanmasında Formula 1 yarışlarının büyük rolü vardır. Formula yarışlarını Türkiye’ye getirmek için ödenecek rakam, kazancın yanında çok küçük kalmaktadır. Yarışlar başladığında gelen konuklar arasında dünya televizyonlarından yapılan yayınlarla Türkiye’nin tanıtımının değeri bu rakamlarla bile ölçülemez. Ayrıca Alman Binek Otomobil Yarışları, Dünya Binek Otomobil Yarışları, Le Mans Yarışları, Moto GP Yarışları gibi dünya televizyonlarının yayınladığı ve İstanbul’un tanıtımına büyük katkısı olabilecek etkinlikler gerçekleştiriliyor. Formula pistinde her hafta bir etkinlik yapılabilir.”

Aynı zamanda Suadiye Oteli Genel Müdürü de olan Murat Yumak: “Anadolu Yakası’nın farklı turizm anlayışı ile yeniden yapılanması ve dünyaya ayrı bir destinasyon olarak tanıtılması gerekiyor.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı