Bağdat Caddesi’nde Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılı kapsamında Bağdat Caddesi’ndeki geleneksel “Cumhuriyet Yürüyüşü”, yüz binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve meşalelerle Bağdat Caddesi’ni dolduran coşkulu kalabalık, Suadiye Işıklar’dan Göztepe’ye yürüdü. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşte, bu sene özel harekat polislerinin yoğunluğu da dikkat çekti. Yürüyüş öncesinde farklı kostümleriyle sambacılar geceye renk kattı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Cumhuriyet Yürüyüşü, yakılan meşalelerle rengarenk bir karnavalı andırdı.

Cumhuriyet

Türk bayrakları ve ışıklı led ekranlarla özel olarak hazırlanan Cumhuriyet tırından çalınan marşlar ve şarkılar eşliğinde yürüyen İstanbulluların Atatürk posterleri ve meşalelerle gerçekleştirdiği yürüyüşte, fener alayı etkileyici görüntüler oluşturdu. Caddede yürüyenlere, evlerinin balkon ve pencerelerinden bayrak sallayan Kadıköylüler de eşlik etti. Cumhuriyet Yürüyüşü’ne Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Gürsel Tekin ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin de katılım gösterdi.

“DEMOKRASİ ZARAR GÖRDÜ”

Yürüyüş sonunda konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını anarak başladığı konuşmasında; “Bugün birbirimize daha fazla inanmamız gereken, birbirimizin elini daha sıkı tutmamız gereken gündür. 100 yıl önce onurlu yürüyüşe çıkan güzel yurdumuz bugün yine zor bir kavşakta. Şartlar yine ağır. Cumhuriyet’in yarattığı kurumlar, demokrasi zarar gördü. Hukuk ve adalet sancılı, parlamenter sistem atıl. İnsanlarımız huzursuz, tedirgin. Gençlerimiz umutsuz, emekçiler hakkını alamıyor. Yokluk, yoksulluk kol geziyor. Milyonlar gelecek kaygısı ile yaşıyor” dedi.

“SONUNDA CUMHURİYET KAZANACAK”

Aykurt Nuhoğlu, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının mücadelesinin rehber olduğunu belirttiği konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Çağdaş, uygar, laik, demokratik, eşit ve özgür bir Türkiye umudumuzu koruyacak ve yaşatacağız. Karanlığa inat aydınlığı, yolsuzluğa inat dürüstlüğü, hukuksuzluğa inat adaleti, diktatörlüğe inat demokrasiyi savunacağız. Huzurlu, barış içinde bir ülke için; çağdaş, bilimsel, özgür bir eğitim için; hukuk devleti için, emeğin sömürülmediği bir ülke için mücadele edeceğiz. Biz kazanacağız, sonunda Cumhuriyet kazanacak.”

 

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı