Ayşen Gruda: Haydarpaşa’yı otel yapmak büyük akılsızlık!

Kadıköy Belediyesi’nin Haydarpaşa Gar İstasyonu peronlarında düzenlediği 8. Kitap Günleri’nde Pulbiber Dergisi’nin “Pulbiberle Yaşama Dair” söyleşisinde konuşan emektar oyuncu Ayşen Gruda, Haydarpaşa Garı’nın özelleştirilmesinin büyük hata olduğunu söyleyerek; “Burayı otel yapmak istiyorlarmış, büyük akılsızlık” dedi.

Kitap Günleri’ne katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Gruda; “Haydarpaşa Garı yandığı zaman çok üzüldüm. Babam tren yollarında makinist olduğu için çocukluğumun büyük bir kısmını Sirkeci ve Haydarpaşa Garı’nda geçirdim. Ben aslında bugün evime geldim. Buralarda büyüdüm, bu yüzden Haydarpaşa Garı’nın benim hayatımda ayrı bir yeri var. Burası şehircilik anlayışına göre düzenlenen bir gar. İnsanlar trenlerle buraya gelir, vapurla karşıya geçerdi.  Bundan sonra da ulaşım için kullanılmalı” şeklinde konuştu.

Ayşen Gruda

EVLATLAR HİÇBİR ZAMAN UNUTULMAZ…

Tarihi Haydarpaşa Garı’nda okurlarıyla buluşmanın başka bir keyif olduğunu dile getiren oyuncu; “Mayıs ve Haziran aylarını bir diriliş ve yenilenme dönemi olarak görüyorum. Yapraklar, çiçekler, deniz bir başka oluyor. Gençlerle buluşmak bana güç veriyor. Gezi direnişinde hayatını kaybedenler unutulmamalı. Evlatlar hiçbir zaman unutulmaz. Şehitler için de bu geçerli, onlar da unutulmamalı” açıklamasında bulundu.

İSTANBUL’UN EN SEVDİĞİM SEMTLERİNDEN BİRİDİR KADIKÖY…

Gelecek yıl da Kitap Günleri’nin Haydarpaşa Garı’ında düzenlemesi gerektiğinin altını çizen Ayşen Gruda, şunları ifade etti: “Burada çok coşkulu bir topluluk var. Ben bir yıldır imza günlerine katılıyorum, ama bu kadar coşkulu bir okur kitlesi ile karşılaşmadım. Gençlerle buluşmak ayrı bir keyif. Gençler, çok donanımlı ve bilinçli geliyor. Bizi de onlar kurtaracak. Kadıköy, İstanbul’un en sevdiğim semtlerinden biridir. Bugün evime gelmiş gibi hissettim. Yeşilköy’de doğdum ama, Moda’da da yaşadım. Ben Kadıköy’ü daha modern ve medeni buluyorum.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı