Ali Canip Olgunlu’ya Rotary Meslek Onur Ödülü…

Türk Rotary caimasının “2015 Meslek Onur Ödülü”, Türkolog Ali Canip Olgunlu’ya verildi. Dragos Rotary Kulübü tarafından ülkemizin tanıtımı ve katkılarından dolayı verilmesi kararlaştıran ödül, geçtiğimiz akşam Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşen bir törenle Olgunlu’ya takdim edildi.

Anadolu’nun kültürü ve tarihi konuları üzerine yaptığı çalışmaları 5 ayrı kitap üzerinden yayınlayan Türkolog Ali Canip Olgunlu; “Bu ödülü Hz. Mevlana ve Halikarnas Balıkçısı yolunda ‘Beni bana bensiz’ gösterdikleri için onlara teşekkür ederek kabul ediyorum” diyerek, son derece anlamlı bir mesaj ile teşekkür etti. Dragos Rotary Kulübü’nün düzenlediği ödül gecesine Fenerbahçe, Marmara, Çekmeköy ve Bosphorus Rotary Kulüpleri de katıldı.

ALİ CANİP OLGUNLU HAKKINDA…

Türkolog ve uzun yıllardır profesyonel kokartlı rehber olan Ali Canip Olgunlu, 1967 tarihinde Kars’ta dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli öğreniminin bir kısmını Kars’ta tamamlayan ve eğitimine daha sonra İstanbul’da devam eden Olgunlu, Mimar Sinan Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. Lisans programından sonra 2 sene yurt dışında kaldı.

Anadolu medeniyetleri, kültürü ve tasavvuf üzerine odaklanarak yaptığı çalışmalar ile bilinen Ali Canip Olgunlu, 1989 yılından beri Anadolu’nun evrensel değerleri üzerine inceleme ve araştırmalar yürütmekte, bulgu ve deneyimlerini çeşitli seminer programları ve konferanslar ile paylaşmaktadır. Tasavvuf öğretisi yazarın temel ilgi alanı olup, çeşitli kültür merkezlerinde bu konu üzerine seminerler vermektedir. Son 20 yılda Anadolu kültür tarihi konuları içerisine giren birçok alan üzerine yaptığı çalışmaları 5 ayrı kitap üzerinden yayımlamıştır. Eserleri; Motif Motif Anadolu, Yedi Tepe Anadolu, Binbir Mevlana, Anadolu’nun Düşünce Mimarları…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı