“Zincirlerini Kıran At” Bağdat Caddesi’nde…

zincirlerini kiran at ckm

Barış heykelleri ile tanınan Tunuslu heykeltıraş Sahbi Chtioui’nin “Zincirlerini Kıran At” heykeli, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi önünde Kadıköylüleri selamlıyor.

Tunuslu heykeltıraş Sahbi Chtioui’nin bir heykeli artık Kadıköylüleri selamlayacak. Caddebostan Kültür Merkezi’nde 16 Haziran-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında ‘’Barış kanadım, sevgi silahımdır’’ temalı bir sergi açan Chtioui, heykelleriyle birlikte ülkesine döndü. Ancak bir eseri Kadıköylülere hatıra kaldı; “Zincirlerini Kıran At”… Kadıköy Belediyesi’nin satın aldığı heykelin yeni yuvası CKM’nin önü oldu.

“SANAT, BÜTÜN İNSANLIK İÇİNDİR…”

Eserleri sanatsal ve insani nitelikleriyle dikkate değer bulundukları için Tunus’ta, Fas’ta ve uluslararası sanat çevrelerinde seçkin bir yer edinen Sahbi Chtioui; sergisi sırasında verdiği röportajda “Benim mesajım insanlığa, sanat herkes içindir. Bazıları sanatı sever, bazıları sevmez. Radikal İslamcılarda sanatı sevmeyenleri gördüm, ama benim heykellerimi gördükten sonra düşünmeye başlayan insanlar da gördüm. Bu sebeple sanat herkes içindir diyorum. Allah bize güzelliği, kutsal kitapları, inanç özgürlüğünü vermiştir. Sanat bunun için ve bütün insanlık içindir’’ demişti.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı