Usta şair Attila İlhan, Caddebostan’da anıldı…

Şiirleri, romanları, öyküleri, senaryo ve yazınlarıyla hemen herkesin hayatına dokunan; aşkların, ayrılıkların, kavuşmaların ve kavganın şairi Attilâ İlhan, Kadıköy’de anıldı. Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılan geceye ilgi büyüktü. İlhan’ın okurları, anma gecesinde merdivenlerde yere oturarak etkinliği izledi.

Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Vakfı işbirliğiyle gerçekleşen “Attila İlhan 90 Yaşında”  isimli gecede usta edebiyatçı, yaşamına tanıklık eden dostları tarafından anlatıldı, şiirleri okundu. Ahmet Salcan, Ataol Behramoğlu, Biket İlhan, Erol Manisalı, Ezgi Öksüzbakan, Nedret Çatay, Solmaz İlhan ve Yakup Çelik’in konuşmacı olarak katıldığı gecede Ahmet Mümtaz Taylan, Deniz Uğur, Kerem Alışık ve Levent Ülgen ise şairin şiirlerini okudu.

ATTİLA İLHAN, AŞKI ÇOK ETKİLEDİ…

Programın başlangıcında, Attilâ İlhan Vakfı tarafından hazırlanan Attilla İlhan’ın tanıtıldığı kısa videoya, şairin Ahmet Kaya tarafından bestelenen şiirleri eşlik etti. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da katıldığı anma programının açılışında konuşan Solmaz İlhan, gecenin organizasyonu için Kadıköy Belediyesi’ne Attilâ İlhan Vakfı adına teşekkür etti.  Konuşmasında Attilla İlhan’ı anlatan Solmaz İlhan; “O ideolojisiyle aynı çizgide yaşamayı başarmıştır. Aşkı da, hayatı da, kavgayı da çok sevdi. Kavgası hepimizin kavgasıydı. Hayatı bir şiir gibi yaşadı ve bu üstüne çok yakıştı. Aşk Attilla İlhan’ı ne kadar etkiledi bilemem, ama Attila İlhan aşkı çok etkiledi” dedi.

UNUTULMAZ ŞİİRLERİ OKUNDU…

Gecede konuşan şair yazar Ataol Behramoğlu ise,  Attilla İlhan’ın hayatında onu en çok etkileyen şairlerin başında geldiğini belirterek; “İyi şairler vardır, büyük şairler vardır, mucize şairler vardır. Mucize şairlerden biri olmak, büyük bir yetenek gerektiriyor” şeklinde konuştu. Şairin hayat arkadaşı Biket İlhan, yapımcısı Nedret Çatay, yazar Erol Manisalı ve Yakup Çelik’in konuşmasının ardından İlhan’ın unutulmaz şiirleri okundu.

ŞİİRLERİNDEN ŞARKILAR SÖYLENDİ…

İzleyicilerin büyük ilgi ve beğeniyle dinledikleri ve zaman zaman katıldıkları şiir dinletisinin ardından Vedat Sakman, Attila İlhan şiirlerinden şarkılar söyledi. Gecenin sonunda tüm konuklar, Ahmet Kaya’nın sesinden “O Mahur Beste” ile sahneye çıkıp, tüm konukları ve Attila İlhan’ı selamladı.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı