Ünlü isimler Caddebostan Kültür Merkezi’nde ‘Görmesen de Olur’ diyecek

Ünlü isimlerin destek verdiği Görmesen de Olur Okuma Tiyatrosu Festivali, 09 – 10 Mayıs tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Algı Eke, Bennu Yıldırımlar, Birce Akalay, Can Yaman, Deniz Türkali, Deniz Uğur, Elif Erdal, Furkan Palalı, Galip Erdal, Kerem Alışık, Levent Can, Levent Ülgen, Mine Tugay, Oktay Kaynarca, Sarp Levendoğlu, Savaş Alp Başar, Seda Güven, Sercan Alben, Serhan Alben, Serkan Alben, Sezgi Mengi, Songül Öden, Tolga Güleç, Tuba Ünsal, Uygar Özçelik, Yeliz Şar, Yunus Emre Yıldırımer festival kapsamında görme engelli yazarların tiyatro oyunlarını sahneleyecekler.

Engel bireyde değil, fiziksel ve/veya sosyal çevrededir. Kadıköy Belediyesi’nin yerel yönetim anlayışının önemli bir unsuru olan “Engelsiz Kadıköy” kavramı, bireylerin maruz kaldıkları, hak ve özgürlük ihlalleri, fırsat eşitsizliği, ayrımcılık, dışlanma gibi engelleri ortadan kaldırma, minimum düzeye indirgeme hedefini ifade ediyor. Bedensel, ruhsal ve davranışsal farklılıklarından dolayı engellenen bireylerin özgürleştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Kadıköy Belediyesi “Engelsiz Kadıköy”ü engelli ve engelsiz bireylerin özgürce ve bir arada var olduğu, ortak paylaşımlar ve deneyimlerin oluşması için özgür bir kamusal alan olarak yeniden tanımlanıyor.

“Engelsiz Kadıköy” bağlamında Kadıköy Belediyesi, Tiyatro Laboratuvarı iş birliği ile ‘Modern Tiyatroda Önermesiz Metin Yazarlığı’ atölyesi için yaklaşık 5 ay önce çalışmalarına TAK (Tasarım Atölyesi Kadıköy) binasında başladı. Gören ve görmeyenlerin karışık olarak katıldığı tiyatro oyunu yazarlığı atölyesi sonucunda, Türk tiyatrosuna, gören 5, görmeyen 6 yazarın yazdığı toplam 11 yerli oyun kazandırıldı.

Atölye eğitmenleri Serhan Alben, Sercan Alben ve yazarlara takım kaptanlığı yapan Aytuğ Akdoğan “bir oyun, edebiyata değil, tiyatroya aittir” sözünden yola çıkarak, yazarların oyunlarını seyirciyle buluşturmaya karar verdiler. Tiyatro Laboratuvarı’nın festival sürecini üstlenmesi ve Kadıköy Belediyesi’nin de destekleriyle 09 – 10 Mayıs tarihlerinde, günde 12 saat toplamda 24 saat sürecek bir tiyatro festivali hazırlandı.

Festival kapsamında ortaya çıkan yeni oyunların kitaplaştırılıp, başka şehirlere de ulaşması ve görmeyenlerin farkındalığına katkı sağlayıp, diğer görmeyenleri de teşfik etmek amacıyla İkinci Adam Yayınları, projenin kitaplaşma sürecini üstlendi.

Mehmet Turgut, proje kapsamında, yazarların, eğitmenlerin ve oyuncuların fotoğrafları çekerek, festivalin tüm görsel ihtiyaçlarını üstlendi. Ek olarak, CNN TÜRK’te yaptığı “Falan Filan” programı için, festivali ve kitabı tanıtan röportajlar yapacağını bildirdi. CKM’de (Caddebostan Kültür Merkezi) festival tarihinde Mehmet Turgut’un “görmesen de olur” fotoğraf sergisi açılacak ve festival kitabı, sergi içeriğinde kurulacak bir bölümde satışa çıkacak.

Türkan Şoray, Jülide Kural, Kadir İnanır, Yasemin Yalçın, Meltem Cumbul, Mazlum Kiper, Engin Uludağ, Zihni Göktay, Haldun Dormen, Göksel Kortay gibi usta isimler, alternatif tiyatro yöneticileri, şehir ve devlet tiyatrosu genel sanat yönetmenleri, sinema yapımcıları ve yönetmenleri de festivale onur konuğu olarak katılacak.

okuma tiyatrosu festivali

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı