Türkiye, estetik cerrahide dünya markası!

Türkiye, sağlık turizminde son yıllarda büyük ataklar yaparak dünyada ilk sıralara yerleşti. Sağlık turizminin en önemli ayaklarından biri olan estetik-plastik cerrahi de bunda önemli bir paya sahip. Büyük bir ekonomik değer yaratan bu sektör, ülkemizde daha fazla desteklenmeye ve hukuki iyileştirmeye ihtiyaç duyuyor. Yasal boşluklar merdiven altı işletmeleri cesaretlendirirken, hastalar da bilgi eksikliği ve ekonomik olduğundan dolayı bu alanda uzman olmayan kişilere işlem yaptırıyor. Medyada karşımıza çıkan komplikasyonların önemli bölümü, bu tür illegal çalışan işletmelerin hatasından kaynaklanıyor. Bu hatalar bir yandan hastaları korkutup işlemlerden uzak tutarken, sağlık turizmine zarar vererek ülkemiz için binbir emekle oluşturulan “kaliteli, güvenli sağlık hizmeti alınan ülke” imajını da zedeliyor.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD), düzenlediği basın toplantısı ile bu alandaki sorunları ve taleplerini dile getirdi. TPRECD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Akın Yücel, Türkiye’nin başarısının uluslararası araştırmalarla da tescillendiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu: “Plastik cerrahide son 15 yılda geldiğimiz noktanın gurur verici olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmalar da plastik-estetik cerrahi işlemler için dünyanın en çok tercih edilen ülkeler arasında olduğumuzu tescilliyor. ISAPS’ın (The International Society of Plastic Surgery – Uluslararası Plastik Cerrahi Derneği) en son yayınlanan raporuna göre işlem sayısında dünyada sekizinci, Avrupa’da ikinci sıradayız. Avrupa’da birinci ve ikinci olduğumuz uygulamalar da var. Bu konuma 20 yıllık titiz çalışmalar, başarı örnekleri ve yüksek hizmet kalitesi ile geldik.”

YASAL DÜZENLEMELERE İHTİYAÇ VAR…

Toplantıda söz alan TPRECD Bilimsel İşler Sorumlusu Prof. Dr. Selahattin Özmen ise şu tespitlerde bulundu: “Merdiven altı işlemlerde yükseliş ve hatalı uygulamalardaki artış, yurtdışı basınında ülkemiz için olumsuz propaganda yapılmasına zemin hazırlıyor. Binlerce insanın çalıştığı büyük bir ekonomi olan güzellik sektörü, işlem yaptırmaktan çekinenler yüzünden yara alıyor. Bu ekonominin korunması ve geliştirilmesi için ruhsatsız, izinsiz ve uzmanlık alanı olmaksızın bu alanda çalışanları engelleyecek düzenlemelere ihtiyaç var.”

DAHA FAZLA KAYNAK AYRILMALI, KOŞULLAR İYİLEŞTİRİLMELİ…

TPRECD Yönetim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Şükrü Yazar da sektörden çürük elmaların ayıklanmasının önemine dikkat çekerek, yetkili makamlardan taleplerini şöyle dile getirdi: “İlgili makamlardan talebimiz, ülkemizin en değerli insan kaynaklarından olan plastik cerrahların çalışma alanlarının korunması, plastik cerrahi eğitimlerine daha fazla kaynak ayrılması ve koşulların iyileştirilmesidir. Branş ihlalleri ve merdiven altı uygulamaların önüne geçmek için yasal yaptırımların artırılmasını bekliyoruz. Bu alana yapılacak yatırımlar, sağlık turizminde dünya markası konumumuzu sağlamlaştıracak ve pozisyonumuzu güçlendirecektir.”

estetik

ESTETİK UYGULAMALAR TÜM DÜNYADA HIZLA ARTIYOR…

Toplantıda, Türkiye’nin plastik-estetik cerrahi uygulamalardaki başarısı ve dünyada en çok talep gören işlemlerin bilgileri de paylaşıldı. Estetik uygulamalara başvuranlar tüm dünyada hızla artıyor. ISAPS’ın en son yayınlanan çalışmasına göre, 23 milyon 626 bin 909 estetik uygulamanın yaptırıldığı dünyada birinci sırayı ABD alırken, onu Brezilya takip ediyor. Ülkemiz ise sekizinci sırada. Meme büyütme, dünyadaki en popüler cerrahi işlem. Tüm cerrahi işlemlerin yüzde 15,8’ini meme büyütme ameliyatı oluştururken, bunu yüzde 14 ile yağ aldırma (liposuction), yüzde 14 ile göz kapağı cerrahisi, yüzde 7,6 ile burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) ve yüzde 7,4 ile karın germe ameliyatı (abdominoplasti) izliyor. Türkiye’de estetik operasyonların dağılımı biraz daha farklı. Cerrahi operasyonlarda burun estetiği öne çıkarken; onu meme büyütme, liposuction, göz kapağı ve yüze yapılan yağ dolguları takip ediyor. Cerrahi olmayan estetik işlemlerde de botulinum toksin uygulamaları birinci sırada. Bunu hyalüronik asit dolgular, epilasyon, ameliyatsız cilt sıkılaştırma ve lazerle cilt yenileme işlemleri izliyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı