Sunay Akın, CKM’de Kadıköylülerle buluştu

Sunay Akın, “Görçek” adlı oyunu ile Caddebostan Kültür Merkezi’nde Kadıköylülerle buluştu. Akın’ı izleyenler arasında, Kadıköy Belediyesi eski Başkanı Selami Öztürk de yerini aldı. Yıllardır sanat, kent kültürü, yazın, müzecilik adına bize bıkmadan usanmadan anlatan, “kağıt gemilerden emekli kaptan” Sunay Akın, CKM’deki gösterisinde yine izleyicilerini seyir defterinin yeni sayfalarını okumaya davet ederek, bilginin üretilen ve yönetilen en büyük güç olduğu gerçeğini vurguladı.

ARAŞTIRMACI ŞAİR…

Sunay Akın’ın edebiyat ve tarih alanında yaptığı çalışmalar her zaman büyük ilgi görmüş ve kendisi “araştırmacı şair” olarak adlandırılmıştır. Ayrıntı ustası olarak, birbirinden farklı konular arasında bulunan bağlantıları aktardığı kitaplarındaki şaşırtıcı konuları sahneye taşımıştır. Sunay Akın’ın bir saatine bin kitabın ışığını sığdırdığı gösterilerin en önemli özelliği, izleyenlerde bakmak ile görmek arasındaki duvarı yıkmalarını sağlamasıdır.

Sunay Akın

KENDİNE ÖZGÜ BİR ANLATIM DİLİ…

Tiyatro salonlarından kurumsal organizasyonlara kadar pek çok gösteri gerçekleştiren Sunay Akın; akıcı dili, oyunculuğu ve izleyeni şaşırtan içeriğiyle bu alanda kendine özgü bir yol açmıştır. Yaratıcı düşüncenin, yeniliğin önündeki engellerin kalkması, gerçeğin hayallerin ayak izlerini takip etmesi, bilgi denilen balinanın yürek okyanusunda yüzmesi ve dama oyunundaki gibi taş yemek yerine satrançtaki gibi hamle yapabilmek, Sunay Akın’ın gösterilerini anlatmaya yetebilecek tanımlar değildir.

sunay akın
İstanbul Oyuncak Müzesi

“MÜZELER TOPLUMLARIN HAFIZASIDIR”

“Bir ülkede aydınlanmayı, demokrasiyi ve adaleti esas kılacaksanız, atacağınız ilk adım müzecilik alanında olmalıdır. Çünkü müzelerde yer alan eserlerde, o toplumun bu değerler konusundaki kazanımları sergilenir. Müzecilik konusunda sağlıklı adımlar atmamış bir ülke, Alzheimer hastalığına yakalanmış gibidir. Böyle bir toplumun geleceğini karartan en büyük sorun da bilgi kirliliğidir. Müzeciliğin önemini kavrayamayan ülkelerde kitap okuma oranı da doğal olarak düşüktür.” – Sunay Akın

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı