Sahadan dükkana; Potlaç’ın hikayesi

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköylü kadınlarla düzenlediği toplantılar sonucunda ortaya çıkan projelerden biri olan Potlaç Kadın Emeği Pazarı, 15 haftayı tamamladı. Moda’da hayata geçirilen proje kapsamında 15 hafta boyunca 200’den fazla kadın, ürettiği ürünleri satarak gelir elde etti.

Potlaç Kadın Emeği Pazarı’nda ürünleri satan kadınlar, 15 haftalık deneyimi paylaşmak ve değerlendirmek için bir araya gelerek değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. 200’den fazla kadının bir araya geldiği toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yerel yönetimlerin kadın politikalarını güçlendirmesi gerektiğini, bu alanda Kadıköy Belediyesi olarak daha fazla kadına ulaşılacak proje ve çalışmaların hayata geçmesini desteklediklerini belirtti.

sahadan-dukkana-potlacin-hikayesi-3

UZUN VADEDE HEDEF, KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ VE KOOPERATİFLEŞME…

Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Duygu Adıgüzel’in yaptığı kısa giriş konuşması sonrasında söz alan Kadıköy Belediye Başkanı Yardımcısı Bahar Yalçın ise, Potlaç Projesi’nin Kadıköy Belediyesi’nde çalışan kadınların ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bir dizi toplantı sonrası çıkan ortak bir akılla geliştirildiğini hatırlattı. Yalçın, Potlaç hedefinin uzun vadede kadın girişimciliğini ve kooperatifleşmeyi destekleyecek çalışmaları gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

sahadan-dukkana-potlacin-hikayesi-4

CKM’DE POTLAÇ DÜKKAN AÇILIYOR…

Kadınların 15 hafta süren deneyimlerini paylaştığı toplantıda, Kadıköy Belediyesi’nin Kasım ayında Caddebostan Kültür Merkezi’nde açacağı Potlaç Dükkan hakkında da bilgi verildi. Yaz-kış açık olması planlanan dükkandan yararlanacak olan kadınların, vergi muafiyet belgesi almaları gerekiyor. Caddebostan Kültür Merkezi giriş katında açılacak dükkan Pazartesi hariç her gün, 10.00-21.00 saatleri arasında açık olacak. Potlaç ağındaki kadınlar, dükkânda nöbetleşe görev alabilecek. Kadıköylü kadınlar için Potlaç Dükkan’a ürün koyabilmenin ön koşulu Kadıköy’de yaşıyor olmak (ikamet belgesi), ürünlerin kendi üretimi olması ve vergi muafiyeti belgesi almış olmak.

sahadan-dukkana-potlacin-hikayesi-6

sahadan-dukkana-potlacin-hikayesi-5

Potlaç
Kadıköy Belediye Başkanı Yardımcısı Bahar Yalçın, Potlaç hedefinin uzun vadede kadın girişimciliğini ve kooperatifleşmeyi destekleyecek çalışmaları gerçekleştirmek olduğunu ifade etti…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı