Rıhtım’da gökyüzü onlardan soruluyor

Rıhtım

Kanatlarını İstanbul’un boşluğuna bırakan Kadıköy martıları… Çoğu kez vapurdan ya da yer yüzeyinden gökyüzüne doğru görüntülenen martıları daha iyi anlayabilmek için çatılara çıktık.

Onlar için uçmak, bir insanın yolda yürümesi kadar doğal ve normal bir şey… Rıhtım’a bakan yüksek katlı binaların çatılarında iken bir anda elinizle uzanabileceğiniz mesafeden süzülerek geçen martılar, ister istemez heyecanlandırıyor insanı.

ŞİİR GİBİ UÇUYOR, VAPUR NÖBETİ TUTUYORLAR…

On yıllar önceki gibi denizde balık bulamadıkları için en garanti yiyecek, denk gelirse vapurda simit. Kadıköy ve Avrupa yakası arasında sık sık vapurlarla birlikte uçan martılar, yorulduklarında ve acıktıklarında Rıhtım’ın yüksek katlı binalarında çatılara konuyor. Vapurların kıyıya yanaştığını gören “beyaz melekler” harekete geçiyor, birkaç dakika içerisinde yüzlerce martının çığlıkları yankılanıyor. Şiir gibi uçan martıların simit kavgası başlıyor. Vapurdan heyecan ve tebessümle atılan simit parçaları hangi martının gagasına sıkışırsa, bir öğünü atlatmayı başarıyor. Dünyada “martıları simide alıştıran toplum” olarak anıldığımızı, ister istemez bir kere daha hatırlıyoruz.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı