Okullarda ziller, dışarıda alarm çalıyor!

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Dönemi başladı, bir ülke nüfusu kadar öğrenci İstanbul’da tatilin ardından yeni dönemi başlattı. Sadece ilköğretim ve lise öğrencilerinin sayısının 2 milyonu aştığı megakentte 55 bin servis aracı aynı anda trafiğe çıkınca, alışıldık manzaralar yeniden yaşanıyor.

İstanbul’da trafiğin yoğunlaşmasının nedeni sadece okul servis araçları değil. İnsanlar için olağan hale gelen, küçük ancak büyük sorunları doğuran alışkanlıklar, araç kuyruklarının kilometrelerce uzamasına neden olabiliyor. Türkiye genelindeki 18 milyon öğrencinin 2 milyonundan fazlası İstanbul’da bulunuyor. Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye, Üsküdar, Şişli, Beşiktaş, Fatih ve Zeytinburnu gibi metropolün merkezindeki birçok ilçede trafik kaosu çok daha fazla hissedilebiliyor. Trafik yoğunluğunun üzerine zamansız ve plansız yol çalışmaları da eklenince, sorunlar çığ gibi büyüyor.

okullar-acildi-yeni-egitim-ogretim-yili-basladi-istanbul-kadikoy-life-dergisi-2

CEP TELEFONU BAĞIMLILIĞI, YOLLARIN YENİ KABUSU…

Sürücülerin sürekli cep telefonu ile konuşması, mesajlaşması ve sosyal medya yazışmaları gibi nedenlerle dikkatlerinin dağılması, takip mesafelerini kaybetmeleri ile birlikte birkaç saniye geç hareket etmelerini beraberinde getirebiliyor. Ancak bu birkaç saniye aynı anda binlerce aracın takip mesafesini etkileyince zincirleme etki yapıyor, trafik alt üst olabiliyor. Aynı yanlışı birçok aracın yaptığı düşünüldüğünde ise ardı ardına gelen klakson sesleri ve stres, İstanbul’u nefes alınamaz hale getirebiliyor. İstanbul’da stresi beraberinde getiren her plansızlık ve olumsuzluk, yaşam kalitesinin önemli ölçüde düşmesine neden oluyor.

okullar-acildi-yeni-egitim-ogretim-yili-basladi-istanbul-kadikoy-life-dergisi-1

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı