Mural İstanbul Festivali 5. yılına girdi

Kadıköy sokaklarının rengarenk duvar resimleriyle süslendiği Mural İstanbul Festivali, 5. yılına girdi. 2012 yılında Yeldeğirmeni’nde başlayan festivale, şimdiye kadar yerli yabancı birçok mural sanatçısı katıldı.

Boş bina cephelerine yapılan resimlerle Kadıköy’ün sokakları açık hava sergi salonu haline dönüştü ve 25’ten fazla bina cephesi, sanatçılar tarafından özgün çalışmalarla renklendirildi. Festival kapsamında yapılan bazı eserler, geçtiğimiz yıllarda dünya çapında en iyi mural eserleri listesinde yer aldı.

Mural İstanbul Festivali

BİNA CEPHELERİNİN TÜMÜYLE BOYANDIĞI İLK ETKİNLİK…

Kadıköy Belediyesi’nin organize ettiği festival, Türkiye’de bina cephelerinin tümüyle boyandığı ilk etkinlik olma özelliğini taşıyor. İlki 2012 senesinde Yeldeğirmeni bölgesinde düzenlenen etkinlik, geçen sene Rustam Qubic’in eseriyle başlamış; Wicx, Esk Reyn ve Furkan Nuka Birgün’ün Kadıköy Belediyesi Hasanpaşa Binası üzerine yaptıkları çalışmayla sona ermişti.

mural-istanbul-festivali-besinci-yilina-girdi (3)

FESTİVALE ÖZEL KATALOG HAZIRLANACAK…

Bu yıl 7 Eylül’e dek sürecek Mural İstanbul Festivali’nde Arjantin Buenos Aires’ten gelen Chu ile İstanbullu sanatçılar Ares, Lakormis, Tabone ve Eskişehir’den The Writer Material, önceden belirlenmiş mahallelerde çalışmalarını yapacaklar. The Writer Material, Kadıköy Belediyesi tarafından Gençlik Sanat Merkezi olarak kullanılmak üzere satın alınarak restore edilen eski Özdemiroğlu Kız Lisesi’nin ahşap binasının yan kısmındaki alana kolektif bir çalışma yapacak. Bu yıl festival bünyesinde şimdiye kadar yapılan çalışmaların yer aldığı bir katalog da hazırlanacak.

mural-istanbul-festivali-besinci-yilina-girdi (2)
Kadıköy sokaklarının rengarenk duvar resimleriyle süslendiği Mural İstanbul Festivali, 5. yılına girdi…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı