Moda Deniz Kulübü’nde Kağıt Paralar Sergisi

1457692860_IMG_1533

Türk finans tarihinin en ilginç hikayelerini barındıran 10 paranın da yer aldığı “Tarihimizde Kağıt Paralar Sergisi”, 14 Mart Pazartesi günü Moda Deniz Kulübü’nde açıldı.

Sultanahmet Köftecisi’nin 3. nesil sahibi, ünlü nümismat Mehmet S. Tezçakın’ın koleksiyonundaki paralarla oluşturulan; küratörlüğünü bir diğer ünlü nümismat, Türkiye’nin ilk ve tek “para iade” sitesi olan Avantajix.com’un yönetici ortağı Güçlü Kayral’ın üstlendiği sergi, 27 Mart Pazar gününe kadar hafta içi her gün 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sergide görülebilecek, finans tarihinin en ilginç hikayelerini barındıran 10 para ise şöyle: Tarihimizdeki ilk kağıt para – El yazması kaime, Para pul oldu deyiminin kaynağı – Pul paralar, Sırrı 140 yıldır çözülemeyen resimli filigran kullanılan 50 Kuruş, Bozuk para sıkıntısına en radikal (!) çözüm – Ortadan yırtılan 1 Lira, Dört lisanda basılan dünyadaki tek para – Bir Altın Liralık Osmanlı Bankası Banknotu, Osmanlı Bankası’nca korsan basılan 5 liralık banknot, Kafkasya’da Türkleştirilen yabancı paralar, Enver Paşa Kaimesi, Boğaz’ın serin sularına gömülen İngiliz Gelibolu işgal paraları, İngiliz Kalpazanlığı – Sahte 10 Liralar.

1457692861_IMG_1539

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı