Moda açık hava sergisine dönüşecek

Moda

İstanbul’un tarihi semtlerinden Moda’da 5-17 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Red Bull Art Around, bahar aylarında semtin sokaklarını ve çeşitli mekânlarını çağdaş sanat ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Tasarım Atölyesi Kadıköy, Red Bull ve Artful Living’in destekleriyle hayata geçirilen proje kapsamında 11 farklı sanatçının 11 farklı eseri, Moda’yı adeta bir açık hava sergisine dönüştürecek. Projenin küratörlüğünü gerçekleştiren Amira Akbıyıkoğlu’nın hedefi; sanatçıların semtten rol çalmayan, semt ile diyaloga giren işleriyle insanların hayatına sızmak. “Mahallede Karşılaşmalar” temasıyla İstanbulluları sokakta sanatla buluşturacak etkinlikte sanal dünyada olduğu gibi eserlerin de çatlaklardan, açık kapılardan ve kıyı köşede kalmış mekânlardan sızıp görünür olması istendi.

MODA’NIN TARİHİ ZENGİNLİĞİNE YAKIŞIR BİR DENEYİM…

İlki geçtiğimiz yıl Karaköy’de düzenlenen projede bu yıl Moda, hem köklü tarihi hem de hâlâ en popüler semtlerden biri olması sebebiyle özel olarak seçildi. Kadıköy’de ezelden beri yaşatılan sanat ruhunun bir parçası olarak düzenlenen sergi, son dönemde kafelerin istilasına uğramasına rağmen sayfiye ruhunu hâlâ yitirmemiş olan Moda’nın tarihi zenginliğine yakışır bir deneyim olacak.

FARKLI ALGILAR YARATILACAK, GÜNDELİK RUTİN KIRILACAK…

Red Bull Art Around, insanların nefes almak için kaçtıkları ve ferahladıkları Moda’yı yeni karşılaşmalara çağırıyor ve başta gençler olmak üzere herkesi şehir hayatına bıkkın değil, uyanık ve heyecanlı yaklaşmaya davet ediyor. Proje, Moda’nın farklı noktalarında yer alacak farklı disiplinlerden çalışmalarla, her gün önünden geçilen alanlarda farklı algılar yaratmak ve gündelik rutinimiz kırmak istiyor.

11 SANATÇI, 11 MEKAN, 11 ESER…

Onur Atay’ın mimari bellek çalışması, Özge Topçu’nun yerleştirmesi, Berk Çakmakçı’nın ses yerleştirmesi, Hacer Kıroğlu’nun desenleri, Plankton Project’in bir berber dükkânının önündeki kolonlar için tasarladığı şehir mobilyası, Hera Büyüktaşçıyan’ın kilisenin vitraylarına yaptığı müdahale, ESK REYN’in duvar boyaması, Cem Dinlenmiş’in sanat ve çizerliği bir araya getiren üretimi, Nihat Karataşlı’nın havuz yerleştirmesi, İrem Günaydın’ın flama projesi ve Lara Ögel’in zemin müdahalesi, Moda’da yer alan ve farklı medyumlarla üretilmiş eserler olacak.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı