Mimar Emre Arolat’a profesörlük unvanı…

Ünlü mimar Emre Arolat’a “Profesör” unvanı verildi. Babası ve annesi Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı mimarlar arasında yer alan Neşet & Şaziment Arolat çiftinin oğulları Emre Arolat, Uluslararası Mimarlık Akademisi tarafından verilen profesörlük belgesini Sofya’da düzenlenen 14. Dünya Mimarlar Zirvesi’nde aldı.

DÜNYA MİMARLAR ZİRVESİ’NDE BİR DE SUNUM YAPTI…

Yurtiçinde ve yurtdışında yaptığı pek çok proje ve kazandığı ödülleri de olan Emre Arolat, Dünya Mimarlar Zirvesi’nde bir de sunum yaptı. Katılımcılar tarafından büyük bir hayranlıkla izlenen Arolat’ın projelerinden bazılarının, bir sonraki zirve için aday gösterileceği bildirildi.

ULUSLARARASI MİMARLIK AKADEMİSİ’NDE ARTIK İKİ ÜYEMİZ VAR…

Bu haberin bir başka sevindirici yönü ise, “Büyük Usta” Ahmet Vefik Alp ile birlikte Uluslararası Mimarlık Akademisi’nde artık iki Türk’ün yer alacak olması… Mimari konusunda dünyanın en önemli isimleri arasında yer alan  İtalyan mimar Massimilliano Fuksas ve Ahmet Vefik Alp’in önerisiyle gündeme alınıp, seçimi yapılan Emre Arolat’ı ilk kutlayan isimler de Ahmet Vefik Alp ile Massimilliano Fuksas oldu. Daha sonra Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe tarafından da tebrik edilen Arolat; “Bu seçkin toplulukta yer alacak olmaktan dolayı başta ülkem adına, mesleğim adına çok mutluyum” dedi. Uluslararası Mimarlık Akademisi tarafından 1989 yılında ilk defa Ahmet Vefik Alp’e profesörlik verilmiş, 2000 yılında ise Akademik Konsey’in teklifi ile 30 devletin temsil edildiği Presidium (Genel Kurul) tarafından “Büyük Usta” mertebesine yükseltilmişti.

Emre Arolat, Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve “Büyük Usta” Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp…
Emre Arolat, Fuhimiko Maki, Ahmet Vefik Alp, Keimi Harada ve Makoto Sano…
Uluslararası Mimarlık Akademisi Başkanı ve önceki dönem Dünya Mimarlar Birliği (UIA) Başkanı Prof. Dr. Georgi Stoilov, Emre Arolat’ı kutlayarak “Aramıza katılmış olmandan büyük sevinç duyduk” dedi…
Emre Arolat’ın bu unvanı almasına en çok sevinen isimler, Ahmet Vefik Alp ve ortağı Yüksek Mimar Gonca Paşolar oldu…
Projeleri ile büyük ilgi gören Emre Arolat’ı, dünyanın en saygın mimarları arasında gösterilen Japon Fuhimiko Maki de tebrik etti…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı