Kuşdili Çayırı AVM olmayacak!..

Kadıköy Belediyesi, Kuşdili Çayırı arazisine AVM ve katlı otopark yapılmasıyla ilgili açtığı plan değişikliği davasını kazandı. Kuşdili Çayırı’nda AVM ve katlı otopark yapılmak istenmesine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan plan, İstanbul 1. İdare Mahkemesi kararı ile iptal edildi.

2013 yılında İBB tarafından hazırlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca da onaylanan Kuşdili Çayırı’nda AVM ve katlı otopark yapılmasına ilişkin planın iptali için Kadıköy Belediyesi itiraz etmiş ve İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı.

“KAMU YARARI YOK” KARARI…

Bilirkişi raporlarını inceleyen İstanbul 1. İdare Mahkemesi, Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı itirazları karara bağladı. Mahkeme, koruma ilkelerinin geçerli olduğu bölgenin yapılaşmaya açılması yerine çayır özelliğinin korunarak yeşil alan olarak muhafaza edilmesi gerektiğini belirtti. Mahkeme ayrıca; Kuşdili Çayırı için hazırlanan planın nüfus yoğunluğu, ulaşım, çevresel etkiler ve yapılaşma yönünden olumsuzluk içerdiğini, planlama esaslarının kamu yararına uygun olmadığı görüşlerine yer vererek, planı iptal etti.

“TÜM KADIKÖYLÜLER KAZANDI”…

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, şunları söyledi:  ”Mahkemenin böyle bir karar vermesi oldukça sevindirici. Kadıköy’ün, hatta İstanbul’un AVM’lere değil, soluk alacak alanlara ihtiyacı var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son ölçümlerde Kadıköy’ün havası “hassas” düzeyde. Yani bir anlamda alarm veriyor. Yüksek binalar, alışveriş merkezleri kentleri geliştirmiyor, aksine boğuyor.  Kentlerin yeşil alanlara ihtiyacı var. Kadıköylüler ise bu konuda oldukça hassas ve yeşil alanlarına sahip çıkıyor. Kuşdili Çayırı için de ciddi anlamda mücadele verdiler. Bu yüzden sadece Kadıköy Belediyesi değil, tüm Kadıköylüler kazandı. Bundan sonra Kuşdili Çayırı’nın gerçekten yeşil alan olması için gerekli çalışmaların yapılması gerekir. Kadıköy Belediyesi olarak bu konuda elimizden gelen bütün desteği vermeye hazırız.”

 

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı