Klasik müziğin Kadıköy’deki yeni adresi; Irmak Konserleri

Gençlik Kültür Vakfı’nın öncülüğünde, Caddebostan Irmak Okulları Kültür Merkezi’nin ev sahipliğinde bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Irmak Konserleri, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda müzikseverlerin buluştuğu yepyeni bir kültür mekanı olacak.

Ünlü yazar Cervantes’in “Müziğin olduğu yerde kötülük barınamaz” sözünden yola çıkan Irmak Konserleri, her ay sahnesinde dünyaca tanınmış ünlü müzisyenleri konuk edecek. Bu yıl Ayla Erduran, İris Şentürker, Gülsin Onay, Erkin Onay, Elif Onay, Eren Kuştan, Tango Neva, Barış İçin Müzik ve Borusan Quartet, Irmak Konserleri’nin ilk konukları olacak.

İNTERAKTİF KONSERLER İLE YENİ BİR AÇILIM…

Irmak Konserleri’nin en önemli özelliklerinden biri, açıklamalı ve sohbetli konserler olması. Yıllardır klasik müzik radyo programları yapan, oyuncu ve yönetmen Ali Pınar’ın çalınacak eserlerin hikayelerini, bestecilerin yaşam öykülerini kısaca anlattığı bölüm ile başlayacak konserler, müzik bölümünün ardından seyircilerin de katıldığı bir sohbet ile devam edecek. Dilek İçinsel’in organize ettiği Irmak Konserleri, bu yıl beş etkinlikten oluşuyor.

GELİRLER ÖĞRETMEN ADAYLARINA BURS OLARAK VERİLECEK…

Toplumsal bir sorumlulukla hareket eden ve özgün bir eğitim veren Irmak Okulları, bu konserler vasıtasıyla 450 kişilik salonunu Kadıköylü sanatseverlerin hizmetine sunarak, bölgede bir kültür vahası olmayı amaçlıyor. Biletix tarafından satışa sunulan biletlerden elde edilecek gelir, Gençlik Kültür Vakfı tarafından ilkokul öğretmen adaylarına burs olarak verilecek. Ayrıca, tüm müzik öğretmenleri ve konservatuvar öğrencileri de etkinlikleri ücretsiz olarak izleyebilecek.

KONSERLER HAKKINDA…

Her ay yapılacak etkinliğin ilk konseri, 21 Kasım’da “Virtüöz” başlığıyla gerçekleşecek. Müziğe 4 yaşında başlayan, hakkında iki kitap yazılan ve dünyada ismi efsanevi kemancılar arasında yer alan Ayla Erduran ile bol ödüllü, kuşağının önde gelen başarılı piyanistlerinden İris Şentürker bir konser verecek. 19 Aralık’ta ise tüm dünyada istisnai bir Chopin yorumcusu olarak tanınan piyanist Gülsin Onay, bu kez müzisyen ailesiyle birlikte özel bir konser verecek. Piyanist; oğlu Erkin Onay, gelini Elif Onay ve kardeşi Eren Kuştan ile “Aile Boyu Müzik” yapacak ve müziğin aile hayatlarına katkılarını anlatacak.

Irmak Konserleri

DÜNYACA ÜNLÜ MÜZİSYENLER SAHNE ALACAK…

16 Ocak 2018 tarihinde usta müzisyenlerden kurulu Tango Neva, “Tango Aşkına” başlıklı konserde solist Ali Pınar’a Arjantin tangolarında eşlik edecek. Müzik bölümünün ardından, tangonun neden aşkın ve tutkunun müziği olduğu konuşulacak. 20 Şubat akşamı Irmak Konserleri, çok genç ve yetenekli konuklarını ağarlayacak. Her çocuğun müziğe erişim hakkının olduğunu savunan ve altı bine yakın çocuğa müzik eğitimi veren Barış İçin Müzik üyeleri, Vivaldi’nin çok sevilen “Dört Mevsim” isimli eserini yüksek enerjileri ile yorumlayacak. Irmak Konserleri’nin bu yılki son konseri 27 Mart akşamı olacak. “Sıradışı bir dahi: Mozart” başlığını taşıyan konserde, bestecinin eserlerini büyük bir hayran kitlesine sahip olan Borusan Quartet yorumlayacak. Ali Pınar sanatçılarla, Mozart’ın saray bestecisi Salieri ile çekişmeli ilişkisini ve gizemli ölümünü “Amedeus” filmi eşliğinde konuşacak.

Detaylı bilgi için; www.irmakkulturmerkezi.com

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı