Bıçkın kedi Tombili, yaşadığı mahallede ölümsüzleşti

Kadıköy Ziverbey’de bir kaldırım taşında verdiği pozuyla ünlenen kedi Tombili’nin heykeli, “unutulmaz” pozunu verdiği kaldırıma konuldu.

Güleç Sokak’ta yaşayan Tombili’nin 1 Ağustos’ta hayatını kaybetmesinin ardından hayvanseverler, Change.org’da kedinin heykelinin yapılması için kampanya düzenledi. 17 bin imza atılan “bıçkın” kedinin heykelinin yapılması kampanyasına, Kadıköy Belediyesi de olumlu yanıt verdi.

bickin-kedinin-heykeli-kadikoyde-olumsuzlesti-3

DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE AÇILDI…

Heykeltıraş Seval Şahin tarafından gönüllü olarak yapılan heykel tamamlanarak, sokaktaki kaldırımda unutulmaz pozunu verdiği yere yerleştirildi. Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Başar Necipoğlu, heykelin açılışında yaptığı açıklamada sosyal medya üzerinden 17 bin kişinin Tombili’nin heykelinin yapılması talebi olduğuna değinerek; “Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, vatandaşımızdan gelen bu talebi cevapsız bırakmadı. Kadıköy’deki hayvan dostlarımızın desteğiyle Kadıköylü heykeltraş Seval Şahin tarafından yapılan heykeli özellikle bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde bir farkındalık yaratmak amacıyla açtık” diye konuştu.

bickin kedi

ÇEVRE ŞARTLARINDAN DOLAYI BRONZ TERCİH EDİLDİ…

Heykeltraş Seval Şahin de Tombili’nin fotoğrafını sosyal medyada gördüğünü ve çok etkilendiğini dile getirdi. Kadıköy Belediyesi’nin kendisine vatandaşların heykel talebini ilettiğini aktaran Şahin; “Ben de severek yapacağımı söyledim. Heykel önce çamurla çalışıldı, daha sonra bronz dökümü oldu. Heykel açık alana yerleştirileceği için, kamusal alanda birtakım çevre şartlarından dolayı dayanıklı, kalıcı bir malzeme olması gerekiyordu. Bu nedenle bronz yapmaya karar verdik” dedi.

KADIKÖYLÜLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ…

Seval Şahin, heykel üzerinde çalışırken hayvan anatomisi üzerine kitapları incelediğini anlatırken, arkadaşının Tombili’ye çok benzeyen kedisinin de kendisine yardımcı olduğunu söyledi. Kadıköylüler bıçkın kedinin heykeline yoğun ilgi gösterirken, fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmediler. Güleç Sokak’taki kaldırıma konulan heykelin önünde Tombili’ye ilişkin bir yazı da yer alıyor.

Tombili
Kadıköy Ziverbey’de yaşayan Tombili’nin 1 Ağustos’ta hayatını kaybetmesinin ardından hayvanseverler, Change.org’da kedinin heykelinin yapılması için kampanya düzenledi. 17 bin imza atılan “bıçkın” kedinin heykelinin yapılması kampanyasına, Kadıköy Belediyesi de olumlu yanıt verdi. Güleç Sokak’ta bir kaldırım taşında verdiği pozuyla ünlenen kedinin heykeli, “unutulmaz” pozunu verdiği kaldırıma konuldu…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı