Herkes bu zihniyette olsa, dünya cennet olurdu

Bir yanda gezintiye çıktıklarında ellerinde ne varsa Kadıköy sahillerine fırlatanlar, diğer yanda utanma duygusu olanları yerin dibine sokacak şekilde kıyıları adım adım temizleyen Kadıköylüler ve gönüllüler…

Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyon Genel Yönetmeni Ethem Alkan liderliğinde 80 Lion-Leo ve yakınları, Dalyan ve Caddebostan sahilinde çevre temizlik operasyonu başlattı. 8 Ekim Lions Dünya Hizmet Günü çerçevesinde 118-Y Anadolu Yakası Lions Dernekleri üyeleri, gençler ve kendini genç hissedenler, farkındalık yaratmak amacıyla atıkları toplayarak sahilleri temizledi.

118-y-istanbul-anadolu-yakasi-yonetim-cevresi-federasyon-cevre-temizligi-etkinlik-caddebostan-dalyan-cop-toplama-kadikoy-life-dergisi-3

BU KAFAYLA İŞİMİZ ÇOK ZOR!

Kısa sürede toplanan çuvallarca atık, sadece birkaç saat içerisinde sahillerin ne derecede kirlenebileceğini ortaya koydu. Sahil boyunca birçok çöp konteyneri yerine çöplerini yürüyüş yollarına, sahil kenarına ve denize atan sorumsuzların utanabilmeleri halinde hatalarını anlayabilme ihtimalleri doğdu.

TAMAMINA YAKINI ASLINDA ÇÖP DEĞİL…

Kadıköy’de birçok atık, geri dönüşümü sağlanabilir özellik taşıyor. Lion-Leo’lar ve yakınlarının topladığı atıklar tek tek ayrıştırıldığında cam şişeler, kağıtlar, plastikler gibi geri dönüşümü sağlanabilir malzemeler ortaya çıktı. Kadıköy Belediyesi çöp konteynerine tek tek taşınan her çuval, Kadıköy’ün kurtarılmasında küçük ama büyük bir adım olarak kayıtlara geçti.

118-y-istanbul-anadolu-yakasi-yonetim-cevresi-federasyon-cevre-temizligi-etkinlik-caddebostan-dalyan-cop-toplama-kadikoy-life-dergisi-1

İSİMSİZ KAHRAMANDAN DESTEK…

Çevre temizliği sırasında siyah bir sokak köpeği, gönüllülerin peşini bırakmadı. Tüm üyelere sevgi aşılayan sokak köpeği, temizliğin enerji kaynağına dönüştü. Lionlar ve yakınları, sokak köpeğini sık sık severek yakınlık gösterdi.

İŞTE MUHTEŞEM SONUÇ…

Amacı Kadıköy sahillerini kullanan çevre halkında farkındalık yaratmak olan gençlik aktivitesinde Lion-Leolar ve Kadıköylüler el ele vererek 50 kg kağıt, 300 cam şişe, 400 pet şişe ve 400 metal kutu için toplam 441 kWh enerji tasarrufu sağladı. Bu çalışma, 89.06 kg karbondioksit salınımını engelledi, çevreye zarar verilmesinin önüne geçildi. Bununla birlikte 61.1 litre petrol tasarrufu sağlandı.

Lions

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı