Göztepe Parkı’nda nasırlı eller, laleler için çalışıyor…

Anadolu Yakası’nın en huzurlu köşelerinden Göztepe 60. Yıl Parkı’nda lale soğanları, Nisan ayında gökyüzü ile kucaklaşmak üzere toprağa gömülüyor. Yaklaşık olarak 3 milyon lale için özel tasarım ekipleri denetiminde işçiler, ebru sanatında suya yazı yazıldığı gibi nakış nakış 80 dönümlük parkı işliyor.

Kadıköy Life Dergisi, Nisan ayında gerçekleşecek geleneksel Lale Festivali öncesinde başlatılan çalışmaları yerinde takip etti. Bu yıl bir ilk olarak, çiçeklerin bir kısmı kuma ekiliyor.

AYLAR SONRA ORTAYA ÇIKACAK DESENİ ÖZENLE ÇİZEN “RESSAMLAR”…

Göztepe Parkı’ndaki emek, dünya geneline bakıldığında alanında ender bir çalışma… Toprağın ısısı, güneşin açısı, sulama sıklığı gibi kriterlerin ince ayrıntılarla hesaplandığı projede 5 ay sonra yeryüzü ile buluşacak çiçeklerin renklerinden eğimine her türlü özellikleri, yüzde 100’e varan oranla isabet edilebiliyor. Bir anlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü birimi, tasarım departmanı aracılığıyla aylar sonrasında canlanacak bir sanat eseri ortaya çıkarıyor.

NASIRLI ELLER, LALELERİN DANSI İÇİN İŞ BAŞINDA…

Metropolün göbeğinde toprakla ağaçla haşır neşir olabilmek, milyonların hayalindeki güzel bir hobi… Bu hobi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde çalışan kişiler için ise bir meslek, iş dalı… Devasa binaların arasında toprakla buluşabilmenin mutluluğunu ne kadar yaşadıkları bilinmez ama, nasırlı elleriyle birkaç ay sonraki sanat şöleninin tohumlarını ekiyor bahçe işçileri. Lale soğanlarının yanı sıra birçok çiçek türü, Göztepe 60. Yıl Parkı ile buluşuyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı