Fikirtepe, Bağdat Caddesi’ne kafa tutuyor!..

Her ne kadar sorunları bitmese de, Fikirtepe’de yeni projeler yükselmeye başladı. Yabancı yatırımcıların ilgisinin iyiden iyiye artması ile birlikte metrekare fiyatları da artıyor. Fikirtepe’de daire fiyatlarının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Bağdat Caddesi değerlerine ulaşması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl 5 Bin TL civarındaki metrekare fiyatları, özellikle Arap ve Azeri yatırımcıların ilgisi nedeniyle bu yıl 7-10 Bin TL’ye ulaştı. Bağdat Caddesi’nde dairelerin ortalama metrekare fiyatları ise 6-8 Bin Dolar (yaklaşık olarak 20 Bin TL) olarak alıcı buluyor.

“FİKİRTEPE’DE ASIL DEĞER ARTIŞI, SORUNLAR BİTİNCE YAŞANACAK”…

Fikirtepe’de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde metrekare fiyatlarının 15 Bin TL’nin üzerine çıkabileceği tahmin ediliyor. Ancak bölgenin etkin otoriteleri, sorunlar çözülmeden sağlıklı bir yaşam ve ticaret imkanının doğamayacağına dikkat çekiyor. Kadıköy Life Dergisi’ne değerlendirmelerde bulunan FİDEM (Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim, Merdivenköy Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği) Başkanı Ercüment Oruç, Fikirtepe’de topyekün çözüm olmadan sürecin aksayarak ilerleyeceğine dikkat çekti. Oruç’un açıklamalarının ayrıntıları ise şu şekilde:

“Fikirtepe’de süreç parçalı ilerliyor. Halbuki Fikirtepe bir bütün olarak yıkılabilseydi, hem müteahhitler hem de vatandaşlar için çok güzel bir aşama gelişecekti. Şimdi harabe yapıların, eski binaların yanında tamamlanmaya yaklaşan projeler görüyoruz. Peki firmalar bu daireleri nasıl satacaklar? Alıcılar çevresel faktörleri de değerlendiriyor, hemen yeni evlerine yerleşmeyi düşünenler kaygılı. FİDEM olarak müteahhitleri bir araya getiren bir platform kurmuştuk. Ancak olması gerektiği gibi yolunda ilerlemedi. Müteahhitler, imzaları atılan adalar ile ilgileniyor. Sorunlu adalarla da ilgilenilse ve yıkım süreci hızlansa, her şey daha güzel olacak. Bir anlamda ‘Müteahhitler de kendi ayağına sıkıyor’ diyebiliriz. Dolayısıyla, önümüzdeki süreçte Fikirtepe’nin coğrafyası ne kadar hızlı değişirse, herkes daha da mutlu olacak. O zaman metrekare fiyatlarının Bağdat Caddesi ile eşitlendiğini dahi görebiliriz.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı