Feneryolu’nun kentsel dönüşümünde iki gerçek

Herhangi bir planlama olmamasına rağmen Kadıköy’ün en yoğun dönüşen mahalleleri arasında yer alan Feneryolu’nda iki gerçek dikkat çekiyor. Bir yandan balkonları süsleyen, pencereleri yeşile boyayan sarmaşık türü bitkiler binalar ile birlikte yok oluyor; diğer yandan yıllardır çürümeye başlayan birçok apartmanın riskli görüntüsü dikkat çekiyor.

feneryolunun-kentsel-donusumunde-iki-gercek

SEMT SAKİNLERİ EN ÇOK SARMAŞIKLARI ÖZLEYECEK…

Feneryolu’na özgü sarmaşıkların büyümesi, uzun zamana dayanıyor. Birçoğu 1970’li yıllar ve sonrasında yapıldığı belirtilen apartmanlarda yeşil dostu bina sakinleri tarafından dikilen sarmaşıklar, günümüzde balkon ve pencerelerin vazgeçilmez süsü. Ancak kentsel yenileme gerçeği kapıyı çalınca, kurtarılamayacağı anlaşılan sarmaşıklar da binalar ile birlikte yok oluyor. Saatler içerisinde hazır ağaçların dikilebildiği projelerde ise, sadece belirli tür bitkiler kullanılabiliyor.

feneryolunun-kentsel-donusumunde-iki-gercek-1

DEPREMİ HATIRLATAN GÖRÜNTÜLER…

Feneryolu’nda Bağdat Caddesi’ne sadece metrelerce uzaklıktaki bu apartmanın balkonundaki görüntü, müteahhitleri haklı çıkartan ayrıntılardan. Paslanmış zayıf demirler ve cılız beton kütlesi, ilk anda fark edilebiliyor. Olası büyük Marmara depreminde binalarda meydana gelebilecek yıkımlar ise, kara kara düşündürmeye devam ediyor. Kadıköylüler hem sağlıklı bir kentsel dönüşümü, hem de yeşil ve doğal atmosferin korunabileceği bir planlamayı arzuluyor.

feneryolunun-kentsel-donusumunde-iki-gercek-4
Feneryolu’nda kentsel yenileme gerçeği kapıyı çalınca, kurtarılamayacağı anlaşılan sarmaşıklar da binalar ile birlikte yok oluyor. Saatler içerisinde hazır ağaçların dikilebildiği projelerde ise, sadece belirli tür bitkiler kullanılabiliyor…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı