Can Duranyıldız: Cadde giderek yalnızlaşıyor

Her zamanki gibi Bağdat Caddesi’nde neler olup bittiği hakkında sizleri bilgilendirmek için yerimizi almış, Erenköy’de sokak müzisyenlerinin çekimini yaparken tanıştık Can Duranyıldız ile. Cadde kültürünü iliklerine kadar yaşayan Duranyıldız ile yaptığımız sohbeti, siz değerli Kadıköylülerle paylaşmak istedik.

Biraz sizi tanıyalım…

Merhaba, ben Can Duranyıldız. İlk ve orta öğrenimimi Bağdat Caddesi’nde, İlhami Ahmed Örnekal İlköğretim Okulu ve Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Yükseköğrenim hayatıma Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği’nde devam ettim ve en son Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans yaparak iş hayatına merhaba dedim. Şu an özel bir şirketin genel müdürlüğünde, Satış ve Yatırım Planlama Departmanı’nda departman sorumlusu olarak görev almaktayım.

can duranyıldız

Bağdat Caddesi son zamanlarda yalnızlaştı…

Kendimi bildim bileli Bağdat Caddesi’ndeyim. Son 5 yıldır caddenin gitgide yalnızlaştığını, işletmelerin kapandığını görüyorum ama bu duruma günümüzde içinde bulunduğumuz negatif ekonomik koşulların yanı sıra insanların yaşadığı stresli hayatın da etkisi olduğunu düşünüyorum. Maalesef insanlar eskisi gibi sokağa, caddeye çıkmıyor. Kapalı mekânlarda oturmayı, sokakta olmaya tercih ediyorlar. Bu da Bağdat Caddesi’ni yalnız bırakıyor. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar caddede selamlaştığım, elini sıktığım insanları göremez oldum ve açıkçası bu beni üzüyor.

Bağdat Caddesi hep hayvansever…

Cadde’de olmayı, havasını solumayı oldum olası sevdim. Bu kadar hayvansever bir insan topluluğunu İstanbul’un hangi semtinde, hangi caddesinde görebiliyoruz? Bakın her sokak ağaçlarla dolu ve bu ağaçlar nereden baksanız 50 yaşında var. Kadıköy Belediyesi parklara düzenli bakım yapıyor, sokak hayvanları için çalışmalarda bulunuyor. Bol bol yeşil alana sahibiz ve gerçekten bu hususta çok şanslıyız.

can duranyıldız

Bağdat Caddesi’nde sosyal aktiviteler…

Ben şahsen müzikle uğraşıyorum. Profesyonel olmasa da gitar ve piyano çalıyorum. Arada müzik stüdyosuna gitmek istediğimde Cadde’de müzik stüdyosu var, oraya gidiyorum. Sinemaya, tiyatroya gideyim dediğimde Caddebostan Kültür Merkezi var, tam caddenin merkezinde. Bisikletimle gezmek istediğimde Çiftehavuzlar’dan sahilyoluna inip, bisiklet yolunu kullanarak kilometrelerce pedal çeviriyorum. Yaz geldiğinde Caddebostan sahilinde rüzgar sörfü yapabilme şansınız da var. Bunlar benim sayabildiklerim… Gerçekten Bağdat Caddesi sosyal anlamda çok aktif. Bu konuda kendimi şanslı buluyorum.

Bağdat Magazin…

Bağdat Magazin’i iki yıldır takip ediyorum. Bağdat Caddesi’nden haber veren, yerel bir haber sitesi ve çok başarılı buluyorum. Sosyal medya hesapları da takibimdeler, çok aktif ve güzel paylaşımlar yapılıyor. Cadde’yi seven, Bağdat Caddesi’nden haber almak isteyen herkesin takip etmesini öneriyorum.

6 Yorum

  1. Röportaj yaptığınız kişi çok sempatik biri olmuş bence. Cadde kültürünü yaşayan insanlarla aktarmak güzel bir yöntem.

  2. Yöre halkının düşüncelerine yer verilmesi çok mantılı olmuş. Arkadaşın açıklamaları yerinde olmakla beraber asıl sorun çok farklı yerlerden insanların akın etmesi. Gerçek caddelli sokağa çıkmıyor.

  3. Arkadaşın eğitim durumu bağdat caddesine örnek olacak cinsten. Umarım beyin göçü vermeye devam etmeyiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı