Caddebostan’da film şöleni!

CitKane-poster

Sinema tarihinin en iyi filmleri, Sinematek’in kurucularından Onat Kutlar’ın anısına Caddebostan Kültür Merkezi’nde usta isimlerin sunumlarıyla gösterilecek. İlk gösterim, 5 Şubat Perşembe günü Ezel Akay’ın sunumuyla Federico Fellini’nin “Tatlı Hayat” filmi olacak.

Onat Kutlar ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan Türk Sinematek Derneği’nin 50. yılı dolayısıyla düzenlenen “Sinematek Yaşıyor! 50. Yılda, 50 Film, 50 Sunum” etkinliğinde, sinema tarihinin en iyi filmleri Kadıköy’e geliyor. Federico Fellini’nin “Tatlı Hayat”, Andrei Tarkovski’nin “Andrei Rublev”, Orson Welles’in “Yurttaş Kane” gibi sinema tarihinin en iyi filmlerinin gösterileceği etkinlikte Ezel Akay, Vecdi Sayar, Mehmet Güleryüz, Bengi Semerci, Erden Kıral, Özgür Mumcu, Tayfun Pirselimoğlu, İlber Ortaylı, Murathan Mungan, Atilla Dorsay, Yankı Yazgan, Ege Cansen, Filiz Kutlar gibi usta isimler sunum yapacak.

SİNEMA TARİHİNİN EN İYİ FİLMLERİ KADIKÖY’E GELİYOR…

Etkinliğe dair konuşan Jak Şalom; “Özellikle 1965-75 yılları arasında ülkemizin sinema kültürünün oluşma ve gelişmesine büyük katkıları olan Sinematek, Türkiye’nin sinema kültürü açısından kilometre taşlarından biridir. 2015-2016 sezonunda Sinematek’in kuruluşunun 50. yılını kutlamanın önemli ve Türkiye’nin günümüzdeki kültür ve özgürlük ortamında gerekli olduğu inancıyla Kadıköy Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi, güzel bir işbirliğiyle sinema tarihinin en iyi filmlerini izleyicilerle buluşturmak istediler. Ülkemizin aralarında yetkin sanatçılar, aydınlar ve basın mensupları da olan ‘bir gösterimlik’ sunucuların, bu başyapıtların sinemaya ve ustalara saygının yanında her zamankinden daha gerekli olan tartışma ortamına da katkıda bulunacaklarına inanıyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı