Caddebostan’da Attila İlhan rüzgarı

10 Ekim 2005 tarihinde aramızdan ayrılan şair, romancı, deneme yazarı, senarist, düşünür Attila İlhan, Kadıköy Belediyesi ve Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı işbirliğiyle düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Caddebostan Kültür Merkezi’nde 11 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilen etkinlikte Attila Ilhan sevenleri, ücretsiz olarak çok yönlü bir anma programına katıldı.

istanbul kültür üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Yunus Emre

Etkinliğin ilk bölümünde, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Emre, İlhan’ın düşünce dünyasını değerlendirdi. “Hafta içinde bu kadar insanın burada olması inancımızı arttırıyor” diyen Emre; “Attila İlhan’ın gerek çok üstün ifade gücü, gerekse de özgün yaklaşımı onu çok değerli bir noktaya getiriyor. Burada olmaktan mutluluk duyuyorum ve bu etkinliği yapanlara çok teşekkür ediyorum” mesajı verdi.

şair baki ayhan

BAKİ AYHAN: KAPTANA BURADAN SELAM YOLLUYORUM…

Ardından Attila İlhan’ın şiir dünyasını değerlendiren şair Baki Ayhan T.; “Metaforik bir açıklama yapacak olursam, hangi Atilla İlhan diye sorduğumda herkes gibi ben de şair Attilâ İlhan diyeceğim. Ben, Attilâ İlhan ile tanışmayı başaran son kuşaktanım. Çok sorular sormuş, sordurmuştur ve hala daha bazı soruları yanıt beklemektedir. Aynı zamanda çeşitli türlerde kalem oynatmış, ama en çok da şair kimliğiyle bilinen bir edebiyatçı Attila İlhan. Son olarak onun ‘Duvar’ kitabından bir alıntıyla bitirmek istiyorum. ‘Başlangıçta her zaman şairler vardır’ yazıyor kitabında. Ben de başlangıçta her zaman Attilâ İlhan’ın şair kimliğinin olduğunu düşünüyorum ve kaptana buradan selam yolluyorum” şeklinde konuştu.

biket ilhan

BİKET İLHAN: ONU TANIDIĞIM İÇİN KENDİMİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM…

Şair Baki Ayhan T.’den sonra sahneye çıkan yönetmen Biket İlhan, Attila İlhan’ın sinemacı kişiliği üzerine şu değerlendirmelerde bulundu: “O’nun bir senaryosunu çekecekseniz, çok dikkatli ön hazırlık yapmanız gerekmektedir. Çünkü her diyalogun birbiriyle bağlantısı vardır Attila İlhan’ın senaryolarında. Onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Senaryolarında bütün her şeyi ayrıntıyla yazardı. Bir gün ani bir karar verdi ve ‘Hep böyle senaryolarla mı yaşayacağım’ dedi, işlerini bırakıp Paris’e gitti. Daha sonra 1965’de babasının ölümü üzerine geri geldi.”

selim ileri

SELİM İLERİ: ATTİLA İLHAN, EDEBİYATTAKİ VARLIK SEBEBİM…

Hayattayken kendisiyle gerçekleştirdiği uzun bir söyleşiyi “Nam-ı Diğer Kaptan / Attila İlhan’ı Dinledim” adı ile kitaplaştıran, aynı zamanda Attila İlhan Edebiyat Ödülleri Roman Jürisi Başkanı da olan yazar Selim İleri ise, İlhan’ın romancı kişiliği üzerine tespitlerini anlattı. Hayatta en özlediği insanlardan birinin Attila İlhan olduğunu söyleyen ve çağdaş edebiyatımıza baktığımızda İlhan’ın hep gündelik yaşama ışık tutan, dünü anlatır gibi hep bugüne, şimdiye şimdinin sorunlarını çözmeye davet etmeye çalışan bir çaba içinde olduğunu belirten Selim İleri; “Attila İlhân, benim edebiyattaki varlık sebebim. İlhan’ın çok büyük hayranıydım baştan itibaren. Binbir güçlükle bulduğum adresine mektup yazdım lisede. Attila İlhân’dan bir cevap geldi. Çok heyecanlı olduğum için iki ‘t’ yerine iki ‘l’ ile yazmıştım ismini. O da ‘Beni çok seviyorsun ama bari adımı da doğru yazsan’ demişti. Kaybedeli çok zaman geçti. Ama kendi kendimeyken de Çolpan İlhan ve Sadri Alışık’ın evindeyken de hep onu düşünüyorum ve çok istiyorum bir daha onları görmeyi” ifadelerini kullandı.

ATTİLA İLHAN ŞİİRLERİNDEN SEÇKİ…

Anma gecesinin ikinci bölümünde şiir dinletisi yer aldı. Attila İlhân’ın yeğeni, sanatçı Kerem Alışık’ın onun son dönem şiirlerinden Türkiye’yi okuması ile başlayan dinletide, sanatçılar Hakan Meriçliler ve Tilbe Saran da yine Attila İlhan şiirlerinden bir seçki sundular. VTR gösterimleri ile İlhan’ın edebiyatçı, senaryo yazarı ve aydın kişiliğine dair izleyicilere kesitler sunulmasının ardından “Söz Gençlerde” bölümüyle Asilhan Kurşun ve Berkin Yıldız, Attila İlhân şiirleri okudular. Erdi Aydoğdu da “Gençlerin Gözünden Attila İlhân” konulu konuşmasıyla gecede yer aldı. Etkinlik, solist Dilek Türkan’ın seslendirdiği Attila İlhan şiirlerinden bestelenmiş şarkılarla son buldu.

attila ilhan

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı