Bağdat Caddesi’nde tramvayın ayak sesleri

İstanbul’un can damarı Bağdat Caddesi’nde fiziki değişim hız kazandı. Gelişmiş inşaat teknikleriyle bir yılda inşa edilebilen onlarca katlı yapılar, yakın zamanda cadde trafiğindeki yoğunluğu arttırması nedeniyle metronun ya da tramvayın gerekliliğini gündeme taşıyabilir. Ekonomik potansiyel dikkate alındığında, tramvayın bölgeye ciddi marka değeri katabileceği öngörülüyor.

Bağdat Caddesi' nde yeni projeler hızla yükseliyor. Bu süreçte hafriyat kamyonları ve ağır iş makineleri de cadde trafiği için ciddi yükü beraberinde getiriyor.
Bağdat Caddesi’ nde yeni projeler hızla yükseliyor. Bu süreçte hafriyat kamyonları ve ağır iş makineleri de cadde trafiğinde ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Kadıköy Life Dergisi’nin defalarca kaleme aldığı ve görüntülediği hafriyat kamyonları, Türkiye genelinde de sık sık gündeme gelmeye devam ediyor…

DOLMUŞLAR, BAĞDAT CADDESİ TRAFİĞİNE BÜYÜK YÜK…

Dünyanın birçok şehrinde hızlı demiryolu ağlarının örüldüğü son yıllarda, marka nokta Bağdat Caddesi’nde hala “dört teker” sistemsizliği ile ulaşım sağlanmaya çalışılıyor. Otobüs ağının daha zayıf olduğu cadde, dolmuş trafiği ile öne çıkıyor. Ancak sarı dolmuşlar, istisnalar dışında sık sık şikayet konusu olabiliyor. Dolmuş şoförlerinin yolcu almak için yarışa girmesi, otobüs duraklarını işgal etmesi, yol ortasında indi bindi yapması nedeniyle araç trafiği oluşturması, araç içerisinde argo diyaloglar, yaya geçitleri önünde dakikalarca bekleyerek trafik akışını engelleme ve tek şeridi tamamen kapatma gibi birçok sorun, vatandaşların tepkisini çekmeye devam ediyor.

Bağdat Caddesi'nde Göztepe Parkı çevreleri...
Bağdat Caddesi’nde Göztepe Parkı çevreleri…

CADDE’NİN FİZİKİ KOŞULLARI DEMİRYOLU İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN…

Kızıltoprak’tan Bostancı’ya kadar Bağdat Caddesi, tamamen düz bir hat üzerinde geniş, ferah ana arterden oluşuyor. Cadde kaldırımlarının da oldukça geniş olması, bu bölgede tramvay inşasını oldukça uygun hale getiriyor. Diğer yandan metro da Bağdat Caddesi için yer yer hayal edilen projeler içerisinde yer aldı. Ancak bölgede ekonomik canlılık için yayaların daha çok yer üstünde olmasının tercih edilmesi, metroyu tramvayın bir adım gerisine atıyor. Can güvenliği için de tramvay, en uygun ulaşım araçları arasında yer alıyor. Demiryolunun, yayaların karıştığı kazaların azalmasına da katkı sağlayacağı biliniyor.

İSTANBULLULAR KONFORLU, SAĞLIKLI VE ESTETİK ULAŞIMI HAK EDİYOR…

Sarı dolmuşların sık sık cadde trafiğinde sıkışıp kalması ile birlikte yolcuların ciddi zaman, araç sahiplerinin de yakıt kaybettiği biliniyor. Beraberinde cadde geneline egzoz salınımı da insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. Kalabalık zamanlarda dar ve sıkışık dolmuşlar, ulaşım estetiği için de olumsuz olarak değerlendiriliyor. Ancak Bağdat Caddesi’nde hayata geçirilebilecek tramvay projesi, bölge halkının layık olduğu modern ve çağdaş ulaşıma kavuşmasını sağlayacak.

KAMUOYU OLUŞTURULMASI ÖNCELİK…

Bağdat Caddesi’nde tramvayın, günümüz koşullarına yakışan ulaşım imkanı için yöneticilerin ve yetkililerin taşın altına elini koyması, radikal kararları göze alabilmesi, kamuoyunun dikkatini çekmesi ve caddenin prestijine katkı sağlamak için ardı ardına nesnel projeler üretmesinin gerekliliği her geçen gün artıyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı