Bağdat Caddesi’nde prestij dibe vurdu!..

bagdat-caddesinde prestij dibe vurdu

Bu haberimizde yer alan ve ajite edilmeye oldukça açık toplumsal gerçekler; dünyanın prestij merkezi, Kadıköy’ün gözbebeği Bağdat Caddesi’nde sosyal yaşantıyı derinden etkilemeye başladı. Nezih alışverişin, marka noktaların buluşma noktası Bağdat Caddesi; plansızlık, tedbirsizlik ve çözüm üretemezliğin faturasını ağır ödüyor.

Seyyar satıcılar, dilenciler, kentsel dönüşümün ağır iş makineleri, adım başı sağlıksız koşullarda restoran önlerinde kağıt toplayıcıları ve ralliyi aratmayan ölüm yarışları, Bağdat Caddesi’nin son yıllarda yeni manzarasını oluşturuyor. “Özgürlük değil mi, isteyen istediği yerde istediğini yapamaz mı” cümlesiyle yargılanabilecek bu gerçekler; aslında toplumumuzda plansızlık, beceriksizlik, yetersizlik ve cahilliğin doğurduğu sonuçlardan ibaret…

BAĞDAT CADDESİ KURALLARIYLA KORUNACAK MI, KENDİ HALİNE Mİ BIRAKILACAK?

Bugün dünyanın birçok marka caddesi, gerek trafik gerekse de estetik düzenlemeleriyle kamu düzeni ve turizm imajı adına ciddi kurallarla korunuyor. Bağdat Caddesi’ne baktığımızda ise, özellikle son yıllarda ciddi estetik sorunları ile karşı karşıya olduğu görülüyor.

Bagdat Caddesi'nde prestij dibe vurdu (5)

HEM ÇÖP TOPLAYICILAR, HEM DE ESNAF VE VATANDAŞLAR ÇİLE ÇEKİYOR…

Caddebostan, Erenköy, Suadiye, Şaşkınbakkal… Bağdat Caddesi’nin hemen her kesiminde kağıt toplayıcılarının bir hayli fazla olduğu dikkat çekiyor. Kağıt toplayıcılarının herhangi bir kuruma bağlı olmadan bireysel olarak yaptıkları çalışma, aynı zamanda ekonomiye de geri dönüşüm olarak katkı sağlıyor. Ancak geri dönüşüm çalışmalarının yerel yönetimler tarafından düzene sokulamaması, beraberinde çağdışı manzaraları getiriyor.

Bagdat Caddesi'nde prestij dibe vurdu (6)

SORUN BÖYLE ÇÖZÜLÜR…

Bağımsız sokak işçileri ve geri dönüşüm atıkları toplayan tesisler ile birlikte yerel yönetimlerin ortak hareket etmesi, sorunun çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Belediye ekipleri tarafından kamyonlar aracılığıyla şehir dışına çıkarılan çöplerin, bağımsız işçilerin de gelirden payını alacak şekilde istihdam edilmesinin ardından Kadıköy dışında ayrıştırılması, sokaklarda çağdışı manzaraların önüne geçilebilmesini sağlayabilir. Böylece hem sokak işçileri sosyal güvencelerini de elde ederek planlı, temiz ve düzenli çalışma fırsatı yakalayabilir, hem de restoran ve mekanların önünde işletme sahipleri ve vatandaşların rahatsızlık duyduğu manzaralar son bulabilir. Cadde ve sokaklarda sık sık görülen “kağıt toplayıcıların” kaldırımları kullandığında yaya geçişini, yolları kullandıklarında ise trafik akışını olumsuz etkilemesi de şikâyetler arasında yer alıyor. Birçok kağıt toplayıcısı, gün içerisinde defalarca kaza riskiyle karşı karşıya kalıyor. Sorunun çözümü ise, yerel yönetimlerin sınırlı sayıda ve adeta sembolik olarak gerçekleştirdiği geri dönüşüm çalışmalarını toplum geneline indirgeyerek, radikal adımları atmasından geçiyor.

Suriyeliler (4)

ADIM BAŞI DİLENENLER NEDENİYLE CADDE SAKİNLERİ ŞAŞKIN…

Cadde kaldırımlarında adım başı dilenciler, son ayların sıradan manzaraları haline geldi. “Kim gerçek ihtiyaç sahibi, kim istismarcı bilemiyoruz. Her köşe başında para istenen vatandaşlar, mekanlarımıza geldiklerinde de dilenciler tarafından huzursuz ediliyorlar. Uygun dille rica ederek uyarıyoruz, ancak biri gidiyor diğeri geliyor” diyen işletmeciler, genel kamu düzeninin bozulduğunu belirtti. Sokakta yardım isteyenleri dışlamadıklarının altını çizen Bağdat Caddesi işletmecileri, dilenciliği alışkanlık haline getiren istismarcıların özellikle Suriye göçmenlerinin ardından arttığını vurguladı.

Bagdat Caddesi'nde prestij dibe vurdu (1)

İKİ ÇOCUK, BİR GERÇEK…

Fotoğraf çekimlerimiz sırasında objektiflerimize takılan bir ayrıntı, günümüz Türkiye’sinin gerçeklerini de sembolize ediyor. Bir yanda bebek arabasında hafta sonu alışverişine çıkan ailenin, diğer yanda ise kaldırımda dilenerek geçimini sağlamaya çalışan annenin çocuğu…

Bagdat Caddesi'nde prestij dibe vurdu (3)

AĞIR İŞ MAKİNELERİ VE KAMYONLAR, CADDE DOKUSUNU MAHVETTİ…

Yıllardır yoğun trafik ile boğuşan Bağdat Caddesi’nde çevre semtlerin kentsel yenileme çalışmaları nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Sık sık küçük çaplı kazalara karışan hafriyat makineleri nedeniyle oluşan kilometrelerce araç kuyruğu, Kadıköylülerin yeni kabusu… Araç sahiplerinin keyfi tutumları ya da karşılıklı itirazları nedeniyle çok küçük maddi hasarlı kazalarda, Bağdat Caddesi’nin tamamında trafik akışı bir saate yakın kilitlenebiliyor. Kadıköy Life Dergisi objektiflerine yansıyan örnek bir kazada, kamyon ve otomobil sürücüsünün küçük bir çizik nedeniyle anlaşamaması üzerine Bağdat Caddesi yarım saat süreyle felç oldu.

cicekci kaza bagdat caddesi

HER AN ÜZERİNİZE OTOMOBİL UÇABİLİR!..

Kadıköylülerin on yıllardır şikayet ettikleri konuların başında gelen lüks otomobil terörü dur durak bilmiyor. Son olarak gece yarısı kaldırımdaki çiçekçiyi ezerek öldüren genç sürücü olay yerinden kaçmış, Bağdat Caddesi yine ölüm ile manşetlere taşınmıştı. Cadde üzerinde yer yer gerçekleştirilen trafik denetimleri ise vatandaşlar tarafından yeterli görülmüyor. Hız sınırlarının aşıldığı anda uyarı sistemleri ile 24 saat boyunca can ve mal güvenliğinin sağlanacağı, alternatif çözüm olanaklarının hayata geçirilmesi isteniyor.

Bagdat Caddesi'nde prestij dibe vurdu (4)

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı