Cadde’nin değişmeyen demirbaş lezzeti; Simitçi Veli

Bağdat Caddesi’nde her lezzetin bir hikayesi var kuşkusuz. Biz de Cadde’de zaman zaman gizli kalmış lezzetleri sizler için araştırıyoruz. Her lezzetin kendine özel hikâyesinden yola çıkarak, Cadde’de uzun zamandır efsane olan ve ünü Kadıköy ilçesinin sınırlarını aşmış Simitçi Veli’ye yolumuz düşüyor.

Bostancı’dan Kadıköy yönüne doğru giderken Şaşkınbakkal ışıklarda, yolun sol tarafında rahatlıkla görebileceğiniz Simitçi Veli, bildiğiniz sıradan bir simidi adeta modifiye ederek lezzet şölenine dönüştürüyor. 1980 yılından bu yana aynı yerde simit satan Veli Altun, namıdeğer Simitçi Veli, memleketi Ardahan’dan getirdiği özel yapım Kars kaşarını simidin arasına koyarak, simidi harika bir lezzete çeviriyor. Kendi elleriyle demlediği taze çayı ikram eden, artık örneğine pek rastlayamadığımız güleryüzü ve canayakınlığı ile insanı hemen sarmalayan Simitçi Veli, başlıyor hikayesini anlatmaya…

İŞİN SIRRI, “SAMİMİYET” VE “SEVGİ”…

İlk başta 38 yıldır nasıl burada kaldığını merak ederek soruyorum, “Samimiyet ve sevgi” diyerek içtenlikle cevap veriyor ve ekliyor: “Ben bu işi severek yapıyorum. Gece saat 03:00’e kadar burada hizmet veriyorum. Sabahları saat 06:00’da kardeşim geliyor tezgâhın başına, daha sonra ben devralıyorum. Sadece simit yok bende, özgün tost spesiyallerimle Bağdat Caddesi’nde geç saatlerde karnınızı ucuza doyurabilirsiniz. Herkese içten ve saygı ile yaklaşıyorum. Sanıyorum civardakiler de beni bu yüzden sevdiler ki 38 yıldır buradayım. İnsanlara iyi davranırsanız, dürüst bir satıcı olursanız, doğal olarak kalıcı olursunuz. Gücüm yettiğince de burada kalmayı hedefliyorum.”

ÖZEL SPESİYALLERİYLE İLGİ ODAĞI…

“İki çocuğum var, onlar da okuyor şu anda. Onlara bırakacağım en güzel miras, herhalde işini sevmek ve insanlara saygı olacak” diyerek sözlerine devam eden Veli Altun ile söyleşimiz, genelde gececi olan taksicilerin istediği özel spesiyal ürünlerle kesiliyor. Pazarlaması da oldukça zekice; sadece simit almaya gelen çay da alıyor, ayran da. Hayranlıkla seyrediyorum kendisini. Evet, herkese karşı nazik ve samimi olan Simitçi Veli, kişiliği ile nasıl burada uzun yıllar kaldığını o an kanıtlıyor sanki hareketleriyle. Serin bir Eylül akşamında içimi ısıtıyor Veli’nin insanlara yaklaşımı.

Simitçi Veli

YENİ LEZZETLER PEŞİNDE…

Servis devam ederken ben de merakla Simitçi Veli’nin lezzet sırlarını öğrenmeye çalışıyorum. Simidin arasına koyulan zeytin ezmesi, nutellalar, Kars kaşarı, bir de bunu sıcak tosta bastırdığınızda simit, içindekilerle birlikle atomik bir lezzete dönüşüyor. İkinci çaylarımızı güleryüzü ile dolduran Simitçi Veli’ye hayır diyememenin sıkıntısı içindeyim. Benim gibi lezzetin peşinde yıllarını geçirmiş biri için bu gece oldukça lezzetli ve güzel geçiyor. Sıradan bir simidi nasıl bu hale getirdiğinin tarihçesini anlatıyor Simitçi Veli: “Esasen şu anda moda olan simit arasına peynir, sıcak simit ve tostu yıllar önce ben keşfetmiştim. Daha sonra İstanbul’da moda olarak, her yere yayıldı ve bugünkü halini aldı. İnanmazsanız etraftaki müdavimlerime sorabilirsiniz. İşinizi severek yaparsanız, yeni lezzetleri keşfetmek için çaba harcarsanız, kalıcı olursunuz.”

YILLAR İÇİNDE O İNSANLARA, İNSANLAR DA ONA ALIŞMIŞ…

Veli Altun, hayat şartlarının zorluğu yüzünden 12 yaşında İstanbul’a gelmiş. Memleketi Ardahan. Burada tutunabilmek için bulaşık yıkamış, ayakkabı boyamış ve 80’lerin başında şu anki tezgâhında simit satmaya başlamış. Yıllar içinde o insanlara, insanlar da ona çok alışmış. “Evet, bakıyorum mahallenin muhtarı gibisiniz” diyorum, o da başıyla onaylıyor. “Benim özel müşterilerim var, hepsini tanırım. Ne yaparlar, ne üzüntüleri var, hepsini bilirim. Biraz insan sarrafı olduk herhalde” diye gülerek cevap veriyor. Güleryüzlü ve samimiyetiyle, simide kendi getirdiği özel lezzetleriyle Simitçi Veli, daha uzun yıllar Bağdat Caddesi’nin efsanesi olacağa benziyor.

Bağdat Caddesi simitçi veli

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı