Bağdat Caddesi çözümsüzlüğün kurbanı!..

HABER: Adem Giden

Markanın adı Bağdat Caddesi çağdışı manzaralara teslim. Kamu düzeni oluşturulup çöplerdeki geri dönüşüm malzemelerinin sağlıklı ve estetik koşullarda toplanması belediyeler tarafından sağlanamayınca, dünyanın odak merkezlerinden Bağdat Caddesi’nde çarpıcı manzaralar yaşanıyor.

Mekanlarıyla ünlü Bağdat Caddesi İstanbul’un yanı sıra dünya genelinden misafirlerini ağırladığı son yıllarda, Şanzalize kadar adını duyurmasına rağmen estetik çalışmalarının eksikliğiyle karşı karşıya…

 

HEM KAĞIT TOPLAYICILAR, HEM DE MEKAN SAHİPLERİ STRES ÇEKİYOR…

Lüks mekanların önünde çöplerden kağıt, naylon ve atık toplayan vatandaşlar… Bu kelimeler ilk anda, “Ne var ki bunda, insanların geliri bu” gibi yorumlara açık. Ancak kamuoyunda özellikle belediye yönetimleri tarafından sağlanamayan düzensizliğin faturasını; kağıt toplayıcıları, vatandaşlar ve esnaf birlikte ödüyor. Alınabilecek basit önlemlerle hem kağıt toplayıcılarının hem de mekan sahiplerinin yüzü güldürülebilecekken başıboşluk nedeniyle çağdışı manzaralar her geçen gün artıyor. Kağıt toplayıcılarının cadde ve sokaklarda trafik akışını riske sokması da, ciddi kaza potansiyeli doğuruyor.

KAĞIT TOPLAYICILARINA İMKAN TANIYIN, DESTEK ÇIKIN!..

Belediyeler bünyesinde oluşturulabilecek çağrı merkezi ve kağıt toplama tesisleri, sokaklarda yaşanabilecek manzaraların önüne geçilmesi için dikkat çekici bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Çöplerdeki kağıt, naylon ve cam atıkların önemli gelir kaynağı olduğu biliniyor. Ancak kağıt toplayıcılarının gelişigüzel bireysel olarak yaptıkları geri dönüşüm çalışmaları hem sağlıkları, hem de şehir estetiği ve sağlığı açısından olumsuzluk taşıyor.

Türkiye ve İstanbul genelinde belediyelerin geri dönüşüm çalışmaları gerçekleştirildiği biliniyor. Ancak yetersiz ve yüzeysel kalan çalışmalarda genel olarak çöplerdeki birçok yararlı atık heba oluyor. Sokaklarda kağıt toplayan vatandaşların istihdam edilerek, bir noktada toplanan çöplerin şehir dışında ayrıştırılması, yararlı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

METROPOLÜN GÖBEĞİNDE ÇÖP KONTEYNERLERİNİN  KARIŞTIRILMASI HOŞ KARŞILANMIYOR…

Kadıköy genelinde çoğu çocuk ve gençlerden oluşan, sigortasız ve sağlıksız koşullarda çalışan kağıt toplayıcılarının içinde bulunduğu içler acısı hal, beraberinde olumsuz manzaraları getiriyor. Hem insan sağlığı, hem de şehir estetiği ve kamu düzeni adına yararlı projelerin geliştirilmesinin gerekliliği her geçen gün artıyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı