Aşk sağlıkla güzel…

Bu sıralar sevgiliye alınacak hediyeler, öneriler, o güne özel programlar, davetler, planlar ve tatil kaçamakları, en çok konuşulanlar arasında. Bazıları ise “Bize her gün Sevgililer Günü” görüşünde. Peki aşkın, beden ve ruh sağlığını etkilediğini biliyor muydunuz? Aşkın sağlık boyutunu ele aldık. Medicana Sağlık Grubu doktorları, aşkın sağlığa dokunan yönlerini sizler için yorumladı:

AŞK RUHUMUZA İYİ GELİR…

Birbirlerine aşık olduğunu belirten çiftler, birbirlerinin gözlerine en az  üç dakika bakınca kalp atışları senkronize oluyor. Bu da bize aşkın getirdiği düzenli kalp atışlarının olumlu etkisini göstermiş oluyor. Medicana International İstanbul Hastanesi Klinik Psikolog Melis Çekiç Gülloğlu: “Bir insan aşık olunca, beyindeki 12 bölgede aşırı mutluluk salgılayan kimyasallar harekete geçiyor. Bu da bir doz kokain almaya benziyor. Aşkın bağımlılık geliştirmesinin bir sebebi bu denebilir. Oksitosin, bir diğer adıyla ‘aşk hormonu’, biriyle kucaklaştığımızda veya birine sarıldığımızda yoğun bir biçimde salgılanıyor. Oksitosin, beyinde ve erkeklerle kadınların cinsel organlarında salgılanıyor. Birçok araştırmada oksitosinin sevdiğimiz kişiye bağlanma sürecini pekiştirdiği sonucunu görüyoruz. Bazı araştırmalar ise bir doz oksitosinin baş ağrısını önemli derecede azalttığını, hatta 4 saat içinde tamamen yok ettiğini gösteriyor. Yani ağrılarımız için ilaçlara ve haplara koşmadan önce sevdiğimiz birine sarılmamızın etkisi, bir ağrı kesiciden çok daha olumlu sonuçlar doğurabiliyor.”

AŞK BAZEN BİR GÜLÜMSEME, O’NA GÜLÜMSEYEREK BAK…

Bu Sevgililer Günü’nde sevdiğinizi içten bir gülümsemeden mahrum etmeyin. Sevdiğiniz kişiye sevginizi göstermenizin en içten, en doğal halinin ona vereceğiniz ufacık bir gülümseme olduğunu, bazen ufacık bir öpücüğün binlerce özürden daha etkili olduğunu biliyor musunuz? Her şeye rağmen kurtulamadığınız korkulu rüyanız, ağız kokusu sorununa dikkat çeken Medicana Çamlıca Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Fatma Ünal: “Günlük hayatta tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden, yetersiz yapılan ağız bakımından kaynaklı ağız kokuları, artık kabus olmaktan çıkıyor. Ağız içinde var olan diş taşları evde bireysel olarak yapılan ağız bakımıyla uzaklaştırılamadığından, hem ağız kokusuna hem de sürekli kanamalı kızarık diş etlerinin oluşmasına sebep olur. Yapılan fırçalama işlemleri, ağız çalkalama suları ya da naneli esanslı gıdalar, sadece geçici ağız ferahlığı sağlar. Diş hekiminiz tarafından yapılan temizleme işlemi sonucunda diş taşlarının uzaklaştırılmasıyla ağız kokusuna kalıcı bir çözüm sağlanmış olursunuz. Yapılan işlemler aynı zamanda kanamalı, şiş ve kırmızı renkteki diş etini de olması gereken sağlıklı haline kavuşturur. Bu sayede diş eti rahatsızlığınıza bağlı diş hassasiyetlerinizin ve diş kayıplarınızın da önüne geçmiş olursunuz. Gülümsediğinizde dişleriniz renginden dolayı onları saklama gereği duyuyor olabilirsiniz. Günümüzdeki en yeni uygulamalardan olan beyazlatma jelleriyle uygulanan tedavilerle istediğiniz beyaz dişlere ve etkileyici gülüşlere sahip olabilirsiniz.”

AŞKA GİDEN YOL BESLENMEDEN GEÇER…

Medicana International İstanbul Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehmet Mahmut Ünal: “14 Şubat dünyanın pek çok yerinde Sevgililer Günü olarak kutlanmaktadır. Kutlama demişken, beslenme kutlamanın bir parçası haline geleceği için gün içerisinde neler tükettiğimize dikkat etmeliyiz. Birçok mekan masaları süslenmiş, menüleri planlanmış gösterişli sofralar sizleri karşılayacak. Akşam yemeklerini dışarıda veya evde planlayanlar, genelde menülerini ızgara (et, balık, tavuk) şeklinde oluşturacakları için sabah kahvaltısından itibaren güne dengeli beslenme ile başlamaları gerekmektedir. Akşam menülerinde tercih edilecek olan ızgara çeşitleri, tatlı çeşitleri, alkol çeşitleri göz önünde bulundurulacak olursa, sabah kahvaltısında güne 1 su bardağı süt, 4-5 yemek kaşığı yulaf gevreği, 2 adet tam ceviz, 1 çorba kaşığı tarçın ile mükemmel bir lezzetle başlayabilirsiniz. Kuşluk ara öğününüzü tükettikten sonra öğle yemeğinizde 1 kase çorba, etsiz sebze yemeği, 1 kase yoğurt ve esmer ekmek ile menünüzü oluşturup, ikindi ara öğününe geçebilirsiniz. Tatlı seçiminizi hafif tatlı olan meyveli tatlılardan yana kullanın.”

DİYETİSYENİN SAĞLIKLI AŞK MÖNÜSÜ…

Kaşarlı domates çorbası, Izgara dana bonfile (mantar soslu), Haşlanmış sebze (brokoli, karnabahar, bürüksel lahana), Avokado salatası.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı