CKM’de “Adalet Sizsiniz”

Adalet, Sizsiniz (9)

Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın birlikte rol aldıkları “Adalet Sizsiniz”, 22 Mart Salı akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahneleniyor. AYSA Prodüksiyon tarafından sahneye konan, Ümit Denizer’in yazdığı ödüllü oyun “Adalet Sizsiniz”; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyor.

Usta oyuncular Rutkay Aziz ile Taner Barlas’ın Ümit Denizer ile birlikte kurdukları ve adını, Muhsin Ertuğrul hocalarının yazılarına “Perdeci” imzasını atmasından esinlenerek koydukları Perdeci Oyuncuları’nın ilk oyunu “Adalet Sizsiniz”, Ümit Denizer tarafından kaleme alındı. Oyun, henüz sahnelenmeden tiyatro dalında 2012 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

YARGININ SİYASALLAŞTIĞI ÜÇ TARİHİ OLAY SAHNEDE…

Tek perdelik bir oyun olan “Adalet Sizsiniz”, yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın yorumlarıyla sahneye taşıyor. M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri, “Adalet Sizsiniz” ile tiyatroseverlerle buluşuyor.

PERDECİ OYUNCULARI YÖNETMENLİĞİNDE…

Tarihe geçmiş bu masumların itibarlarının, haksız mahkûmiyet kararlarının kaldırılmasıyla yıllar sonra iade edildiğini vurgulayan oyunun yönetmenliğini de Perdeci Oyuncuları üstleniyor. Ümit Denizer’in kaleme aldığı ve tam adı “Adalet Sizsiniz (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)” olan oyunun sahne tasarımı ve kostümleri Metin Deniz imzasını taşırken, kukla uygulamaları ise Bülent İşcan tarafından gerçekleştiriliyor.

Adalet, Sizsiniz (5)

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı